Координаційна рада з питань національно-патріотичного виховання Бердичівської міської ради 22 січня провела своє перше засідання у новому складі. Розмовляли про проєкт «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» з директорами міських шкіл та з амбасадоркою змагань від Житомирщини Юлією Олішевською.
Раду очолила заступниця міського голови Олена Петрівська, її заступницею стала керівниця управління освіти і науки – Валентина Адаменко, а секретарем координаційної ради – головний спеціаліст відділу культури Олексій Побережний. Також були присутні інші члени ради, міський голова Сергій Орлюк та бердичівські депутати Максим Шафранський і Денис Заремський.
Очільниця ради розповіла присутнім, що новий проєкт ініційований президентом України Володимиром Зеленським покращить не тільки стан здоров’я школярів, але й сприятиме розвитку патріотичного виховання. «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» ? це змагання серед учнів, які влаштовують у п’яти видах спорту: баскетбол, волейбол, футзал, черлідинг та спортивне орієнтування. Змагання складаються з п’яти етапів (грудень 2023 року – червень 2024 року). На обласному рівні змагання відбуватимуться у травні 2024 року. До того часу Бердичів повинен провести відбір найкращих команд серед п’яти видів спорту.
Коли закінчилася вступна частина, то перейшли до реальних проблем, з якими зіткнулися директори міських шкіл й управління освіти Бердичівської міської ради. Бо з появою цього спортивно-президентського проєкту їх виникло досить багато, починаючи від пошуку фахівців, які могли б тренувати дітей, закінчуючи матеріальним забезпеченням самих команд. Адже додаткове фінансування державою не передбачене.
Кожен вчитель фізкультури, який працює у школі, спеціалізується на окремому виді спорту, та не може знати все. Тому навчальні заклади повинні придумати, як залучити до підготовки команд інших фахівців. Також є проблема з пошуком спортсменів, які могли б стати суддями на місцевих змаганнях. У кожного виду спорту повинно бути декілька суддів. Адже деякі з них наразі готують свої команди, і не судитимуть їх на змаганнях, це було б не чесно. Ще є проблема з місцем проведення самих тренувань, бо у школах заплановані уроки фізкультури, а у інших навчальних закладах міста, таких як коледжі, займатися не вийде, адже хто буде платити за використання освітлення тощо.
Амбасадорка проєкту, відома спортсменка європейського рівня Юлія Олішевська зазначила, що на її думку Бердичів завжди був спортивним містом, тому приклавши трішки зусиль, можна знайти фахівців різних видів спорту. Але навіть якщо так, інші питання залишаються відкритими.
Для кожної команди, яка має виступати у одному з п’яти видів спорту, є свій регламент. Тобто правила участі у змаганнях. Спортсмени повинні мати однакову форму (одяг, взуття тощо). Діти, які братимуть участь у змаганнях з волейболу, повинні бути застраховані від нещасних випадків. Звісно, що на це держава не виділила фінансування, тому що цього року стартує тільки пілотний проєкт, але участь у ньому все ж «добровільно-примусова». Директори шкіл вже витрачають власні кошти на інвентар для виступів, а інші учасники проєкту самостійно замовляють банери, бо держава не забезпечила навіть ними.
З огляду на все сказане вище, твердження, що такий проєкт сприятиме на покращення стану дітей, є досить сумнівним. Якщо їхні батьки не знатимуть де брати кошти на спортивний одяг, страховку та інші потреби, які скоріше за все чекатимуть попереду, це навряд чи залишиться у пам’яті учнів гарним спогадом про шкільні роки. Директори шкіл та працівники управління освіти не можуть тягнути забезпечення на собі також. Не відомо, чи стануть ці змагання у майбутньому більш продуманими та дійсно корисними для розвитку підростаючого покоління. Але зараз це більше схоже на повернення радянських устоїв, які так сильно хочеться викорінити з нашого життя.