А якщо точніше, то про відсутність таких змін, незважаючи на широкий інформаційний розголос щодо зменшення віку визнання призовників військовозобов’язаними з 27 до 25 років.
На даний час законопроект про зменшення віку лише підтримано на засіданні Кабінету Міністрів і подано до Верховної Ради. Поки що його навіть не включено до порядку денного і не обговорено у профільних комітетах. Натомість, висновок головного науково-експертного центру апарату парламенту свідчить про те, що в ході обговорення і прийняття цей законопроект може бути кардинально зміненим.
Так, експерти радять передбачити призов на військову службу під час мобілізації усіх громадян чоловічої статі (а не тільки військовозобов’язаних) певного віку, які не мають відстрочки від призову та придатні для такої служби за станом здоров’я. Тобто, це дасть можливість під час дії воєнного стану мобілізовувати не з 27 років, а з 18-ти.
Одним словом, питання зміни законодавства ще не вирішені остаточно, але й без них у співробітників територіального центру є достатньо нормативних документів, якими вони керуються у повсякденній діяльності. І продовжуючи цикл репортажів про Бердичівський РТЦК і СП, в сьогоднішній замітці розповімо про роботу його відділення обліку.
Це відділення займається обліком солдат і сержантів звільнених зі строкової служби, звільнених по демобілізації, по закінченні контракту та військовозобов’язаних, які не проходили військову службу, але котрим вже виповнилось 27 років. Їх облікові справи передаються з відділення призову, загальним списком начальник територіального центру присвоює їм військове звання солдата, їм виписують військові квитки і направляють на медичну комісію.
Відділення обліку відповідає за ведення ЄДРВ (єдиного державного реєстру військовозобов’язаних), який сьогодні активно формується та яким користуються РТЦК по всій Україні. Тобто, тепер не потрібно робити письмові запити між регіонами, а інформація про всіх військовозобов’язаних є в кожному центрі і навіть на планшетах мобільних груп. Цей реєстр зараз проходить узгодження разом з іншими публічними реєстрами (міграційним, податковим та реєстром виборців) і в подальшому, при кожній реєстраційній дії, кожному виконавцю буде видимою ситуація з військовим обліком того, хто звертається за відповідною адміністративною послугою.
Згідно з діючим законодавством, кожен військовозобов’язаний повинен в 7-денний строк повідомляти територіальний центр про зміну місця проживання, зміну місця роботи, зміну сімейного стану, зміну стану здоров’я і зміну освітнього стану. До речі, останнім часом дуже багато чоловіків поважного віку повідомляють, що вони стають учнями професійно-технічних ліцеїв і училищ, і, відповідно, отримують відстрочку від призову.
Але багато є й таких, які ігнорують норми законодавства, та отримують за це адміністративні покарання. Начальник РТЦК в такому випадку накладає на порушників штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. А ще більше покарання очікує керівників підприємств, установ і організацій, які неналежним чином виконують вимоги Закону про військовий обов’язок. Там є не лише адміністративна, а й кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років без права застосування умовного терміну.
В нас, правда, таких прецедентів не було, адже більшість керівників тісно і плідно співпрацює з відділенням обліку не тільки з питання погодження з територіальним центром при прийомі на роботу нових працівників, але й у питанні бронювання діючих співробітників від мобілізації.
Питання бронювання теж унормовані у багатьох документах, але останнім часом там відбулись певні зміни. Так, є певні критерії щодо підприємств, які можуть бронювати своїх працівників. Це могли бути або підприємства критичної інфраструктури (енергопостачання, водоканали, теплоенерго тощо), або великі платники податків (адже саме за рахунок податків фінансуються Збройні сили), або ж підприємства, які мають договори з Міністерством Оборони щодо виконання військових замовлень (в тому числі, і продовольства для армії). Потім до цього переліку додали й інші підприємства та установи, але головним залишилось правило, що не можна бронювати більше 50% від загальної кількості працюючих.
Головним документом, яким керуються РТЦК, і зокрема їх відділення обліку, є постанова Кабміну № 1487 від 30 грудня 2022 року, і саме там розписані вимоги до військового обліку на підприємствах, установах і організаціях. Але там немає жодної згадки про дії приватних підприємців щодо працюючих у них працівників, тож і забронювати їх від мобілізації ФОПи не можуть.
Ну і завершенням «спілкування» військовозобов’язаних з відділенням обліку РТЦК та СП є виключення з такого обліку. Це відбувається після призову на військову службу (там обліком вже займаються військові частини), у разі погіршення стану здоров’я (після висновків відповідної лікарської комісії) або ж з настанням 60-річного віку.
Крім відділення обліку в Бердичівському РТЦК та СП є ще відділення призову, відділення мобілізації та інші, про роботу яких ми розповімо в наступних публікаціях.