Співпрацю з шведськими благодійниками з міста Єнчепінг започаткував відомий у Бердичеві пастор Юрій Волошин ще багато років тому. Вони неодноразово надавали допомогу нашій лікарні та мешканцям громади. А нещодавно з’явилась можливість розпочати співпрацю між муніципалітетами наших міст.
В рамках міжнародної програми ICLD «Мережа стійкості до демократії» було заплановано співпрацю 12 шведських міст з 12 українськими містами. Заявок на участь у цій програмі було звичайно ж набагато більше, але в Бердичеві змогли швидко підготувати всі необхідні документи та гарно сформулювати мотиваційну частину, тому наше місто було обрано для участі в цій програмі.
Оскільки співпраця в рамках цього проєкту залучає участь трьох країн (Швеції, України та Боснії і Герцеговини), то містом реальної зустрічі представників муніципалітетів обрали Сараєво, а до цього відбувались перемовини в онлайн-форматі. В процесі цих попередніх перемовин сформувались пари українських і шведських міст, які будуть допомагати один одному в різних сферах.
Список «побратимських» пар:
- Єнчепінг — Бердичів;
- Фалун — Коломия;
- Хьор — Копичинці;
- Карлскруна —Чортків;
- Лідінгьо — Славута;
- Пітео — Луцьк;
- Готланд — Берислав;
- Роннебі — Тернопіль;
- Умео — Херсон;
- Вексйо — Калуш;
- Калмар — Полтава;
- Вестерос — Шацьк.
З кожного українського міста до Сараєва приїхали міські очільники або їхні заступники та інші члени делегацій. З Бердичева був міський голова Сергій Орлюк, його радник Артур Іваненко та голова бюджетної комісії Юрій Ніколаєнко.
Кожне українське і шведське місто самостійно визначали тему майбутньої навчальної співпраці. В когось це була галузь освіти, в когось медицини, в когось — ЖКГ. Бердичів вирішив перейняти досвід шведського міста Єнчепінг (розташоване в центрі Швеції та має населення близько 150 тисяч) щодо розробки та впровадження цифрових планів просторового проєктування. Тим паче, що в Україні вже діє закон, який зобов’язує кожне місто мати такі плани.
В Швеції вже давно всі земельні ділянки і всі споруди міста оцифровані в 3-D моделі, що значно спрощує як роботу архітекторів, землевпорядників та проєктантів, так і можливості підприємців або простих громадян розв’язувати будь-які питання у містобудівній сфері.
Там значно простіше можна отримати землю під будівництво, але при самому будівництві потрібно виконувати багато вимог, а за їхнє невиконання будівлю можуть просто знести.
Наступним етапом співпраці буде вже безпосереднє навчання бердичівських фахівців основам роботи з відповідними програмами, а потім і робота зі створення просторового плану. Кошти на це теж можуть виділити європейські агенції, але в межах вже іншого гранту, заявку на який потрібно розробляти вже зараз.
Як розповів радник міського голови Артур Іваненко, вже на найближчу сесію міської ради планується винести рішення про співпрацю з містом Єнчепінг, яке буде одним з кроків у цьому напрямку.
P.S. Крім участі у складі делегації в тренінгу в Сараєво, міський голова Сергій Орлюк був ще й особисто на міжнародному форумі в Норвегії, який організовувала Асоціація міст України, але про це в наступній публікації.