Вчора зі Швеції повернулась делегація Бердичівської міської ради, і про результати поїздки нам розповів радник міського голови Артур Іваненко.
Співпрацю між нашими містами на рівні церковних та благодійних зв’язків розпочав ще кілька років тому пастор Юрій Волошин. А навесні цього року вона вийшла на інший рівень, коли в Боснії зустрілись наш міський голова та представники муніципалітету міста Єнчепінг. Тоді вони почали обговорювати тему геопросторового планування міських територій, яка тепер перейшла в практичну площину.
У межах чергового гранту від європейської агенції з розвитку демократії ICLD бердичівська делегація відвідала місто Єнчепінг та провела результативні перемовини стосовно співпраці у двох галузях — освіті та містобудуванні. Фактично бердичівська делегація складалась з двох половин, які разом лише їхали та були присутніми на певних заходах, але кожна з цих частин займалася своєю справою.
До освітньої увійшли: начальник управління освіти, директори шкіл №1 та № 12 і вчителька англійської мови, яка була в ролі перекладача, і про їхню роботу розповімо у наступних публікаціях. А іншу частину делегації склали: міський голова, його радник, головний архітектор міста та голова бюджетної комісії міськради. Саме вони спочатку познайомились із системою містобудування, прийнятою в Швеції, а згодом і представили конкретний проєкт співпраці.
Бердичів’ян ознайомили з програмою, в який оцифровано дані практично всіх будівель та споруд міста Єнчепінг, і які можна розглядати з будь-якого ракурсу або на моніторі комп’ютера, або за допомогою окулярів з доповненою реальністю.
Взагалі, департамент містобудування стотридцятитисячного шведського міста розміщується в окремій багатоповерховій будівлі, а штат його складається з більш ніж сотні кваліфікованих інженерів та менеджерів. Тут є навіть зала, в якій встановлена діорама з дерев’яними макетами усіх будинків центру міста, і спеціальна майстерня, де ці макети виробляються. Тут знають все про кожен будинок у місті, його технічні та інженерні параметри, стан, зроблені ремонти чи заплановані реконструкції. А для інвесторів, які планують будувати нові об’єкти нерухомості, прораховуються архітектурні особливості так, щоб вони вписувались у міський ландшафт.
Багато спеціалістів цього містобудівного департаменту здобували свою освіту в місцевому університеті, де зараз навчається близько 14 тисяч студентів, в тому числі і 2 тисячі іноземців. Тут теж побували члени бердичівської делегації. І не просто побували, а представили конкретний проєкт співпраці. Так, викладачі показали на прикладі, як зображення з відкритих гугл-карт можуть бути перетворені на 3-D моделі конкретних містобудівних проєктів навіть силами студентів університету. А бердичів’яни запропонували їм не брати як навчальні кейси які-небудь зображення, а взяти конкретну ділянку в Бердичеві та розробити на її основі перспективний план розвитку житлового мікрорайону. Базою для такої розробки вибрали ділянку площею 5 гектарів, яка знаходиться на виїзді з Бердичева в сторону Вінниці, відразу за мікрорайоном Лиса (Червона) Гора.
Як навчальне завдання студентам запропонували розробку та візуалізацію житлового кварталу з багатоквартирних будинків. Вже зараз у Бердичеві не вистачає житлових площ, особливо для військових, і за наявності такого геопросторового проєкту, розробленого за європейськими стандартами, буде можливість представляти його в різноманітних міжнародних конкурсах для отримання фінансування.
Звичайно, поки що все це плани на майбутнє, але щоб вони колись здійснились, поїздка до Швеції очільників Бердичівської громади стала гарним та продуктивним кроком на цьому шляху.