Голова РДА сказала, що такі засідання перестали проводити через ковід, а потім почалась війна, і лише зараз, після проведення колегії обладміністрації в Бердичеві прийняли рішення провести засідання і в Бердичеві.
Перед написанням цієї статті я спробував знайти на сайті РДА чи інших установ інформацію про те, що представляє собою Колегія райдержадміністрації, щоб зрозуміти які в неї повноваження, права та обов’язки.
На сайті РДА вдалось знайти лише розпорядження Людмили Димидюк від лютого 2018 року про новий склад колегії РДА, до якої увійшли голова адміністрації ( а точніше заступник голови, яким була тоді нинішня очільниця), голова районної ради, керівник апарату РДА, кілька начальників відділів РДА, а також начальники відділу поліції, земельного відділу, пенсійного відділу, податкової інспекції та казначейства. Цікаво, що тоді до колегії входив ще й представник об’єднання роботодавців, директор заводу «Інкофуд».
В цьому розпорядженні були посилання на статті 6,13 та 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», згідно з якими і затверджувався склад колегії. Але, яким же було здивування, коли в жодній з цих статей, і навіть в усьому вищевказаному Законі, жодного слова «колегія» знайти не вдалося.
Але, тим не менше, сьогодні о 10.00 в актовому залі будівлі, що належить Бердичівській районній раді, зібрались керівники усіх громад Бердичівщини та представники апарату РДА на «засідання колегії».
Було оголошено порядок денний з чотирьох питань, першим з яких став буквально звіт голови РВА за пророблену роботу за два роки війни, потім було два питання, що стосувались податкової інспекції і четвертим було питання про ветеранську політику.
У звіті голови дуже багато уваги було приділено допомозі волонтерів та благодійників, яким сприяла адміністрація і його можна подивитись на сайті в повному обсязі.
В питаннях про які доповідала начальник податкової інспекції Ірина Самборська, і які до речі, викликали зацікавленість в аудиторії, виявилось, що державні реєстри дуже неадаптовані до потреб територіальних громад, і зокрема для адміністрування податків на землю та нерухомість. Постійно на місцях доводиться вислуховувати скарги громадян, що вони вже переоформили будинок чи землю, а їм продовжують приходити вимоги про сплату податку, в ручному режимі перевіряти і корегувати дані про землевласників чи користувачів.
На жаль, в податковій інспекції залишилось дуже мало працівників, і робити це непросто. Але, як зазначила начальник інспекції, в них вже склалась гарна співпраця з спеціалістами ЦНАПів та земельних відділів громад, що дозволяє оперативно вирішувати всі питання на місцях без необхідності їхати людям в Бердичів. Особливо добре налаштовано це в Райгородецькій громаді.
На мої питання, чи робився колись аналіз щодо того, скільки жителів району платить ПДФО не до бюджету своєї громади (тобто, живуть, наприклад в селі, а працюють в Бердичеві), прозвучала негативна відповідь. А після засідання деякі голови громад зазначили, що це питання є актуальним. Наприклад, цукровий завод в Червоному, на якому працює більшість жителів селища, зареєстрований, і сплачує податки в Ковалівці (столиці аграрної імперії Засух).
А Максим Самчик, навпаки, вважає, що громадам невигідно збільшувати кількість платників ПДВО, бо тоді громаді зменшать базову дотацію. Але він окремо наголосив, що не можна допустити ліквідації спрощеної системи оподаткування, про що говорять нині владні урядовці.
І наостанок засідання начальник нового відділу «Ветеранської політики» розповіла про те, що до ветеранів потрібно ставитись з увагою і турботою, чим, напевно, і буде займатись їх відділ.
Цікаво, як себе відчували сьогодні на засіданні голови територіальних громад (в тому числі і міський голова Бердичева) в якості слухачів того, що говориться з президії. Може це їм допоможе коригувати свою поведінку тоді, коли вони знаходяться в президії, а їх слухають підлеглі, і зрозуміти, чи було корисним придумане ними зібрання…