Минулої п’ятниці в актовому залі Бердичівської міської ради відбулось засідання містобудівної ради, яка є дорадчим органом виконавчого комітету.
Всього на цьому засіданні розглядалось 12 питань, про одне з яких (будівництво магазину АТБ), ми вже писали. Не менш цікавими були й інші питання, зокрема реконструкції та нові будівництва спортивних об’єктів нашого міста.
Їх представляв на засіданні представник Житомирської проектної фірми під назвою «Астерія+», хоча, чому саме він, не було зрозумілим. Адже замовником ремонту цих об’єктів і, відповідно, їх проектування виступало Бердичівське управління освіти і науки.
Мова йшла про ремонт спортивного комплексу колишнього «Прогресу», який міська рада викупила кілька років тому у власників заводу, ремонт приміщень боксерського спортивного клубу по вулиці Братів Міхеєвих та про будівництво нового спортивного залу на місці недобудованого спорткомплексу медучилища (за костелом Святої Варвари).
Малюнки нового спорткомплексу, які показував на телевізорі представник проектної фірми, більш скидались на фотографії з інтернету, а єдину схему з розташуванням майбутньої споруди розкритикували присутні архітектори. Ескізи прогресівського та боксерського залів були більш схожі на розроблені пропозиції, а членам містобудівної ради було запропоновано ухвалити варіанти кольорів їх зовнішнього оздоблення.
До дискусії раз-по-раз долучався секретар міської ради Богдан Коляда, який і розповів причини поспішної потреби вибирати варіанти форми нової зали та кольори старих. 1 грудня в офісі Президента має відбутись відбір проектів будівництв та реконструкцій спортивних об’єктів, і щоб в цьому конкурсі взяти участь, потрібно терміново розробити проектну документацію.
Кошти на проектування ремонтних робіт були виділені на останній сесії міської ради. Тоді, в бюджеті управління освіти передбачили додатково 4 мільйони гривень. Спочатку говорилось про те, що проект ремонту на Прогресі буде вартувати два мільйони гривень, проект нового будівництва – півтора, а на Червоній горі – півмільйона.
Але при оголошенні тендерів 27 жовтня свої апетити трохи зменшили і виставили орієнтовну ціну на проектування перших двох об’єктів по 1 млн 495 тисяч гривень, а третього так і залишили – 500 тисяч.
А тепер про головне: багато це чи мало для виконання проектних робіт?
Коли керівник спортзалу навесні звертався до місцевих проектантів з питанням, скільки може вартувати проект реконструкції, йому називали суму 50 тисяч гривень. Ну, максимум 100 тисяч, якщо буде дуже багато побажань по ремонту. Тобто, 50-100 тисяч – це притомні ціни на проекти для ремонтних робіт і навіть для невеликого нового будівництва.
Для прикладу, та ж фірма «Астерія+» за проектування ремонту будівлі обласної податкової інспекції взяла всього 49 тисяч гривень.
Я запитував місцевих проектувальників, чому ж вони не планують брати участь в такому супер-пупер вигідному тендері, на що почув відповідь, що їх просто не допустять до перемоги. Вже були, на жаль, приклади, коли було затрачено купу зусиль для підготовки тендерної документації, а в підсумку вияснялось, що якогось листочка (який просто десь несподівано губився) і не вистачало.
Якщо додати, що на проектування ремонту спортивного ліцею оголошено тендер на 4,8 мільйони гривень, спортмайданчика біля нього – ще 4,4 мільйони, а на самі ремонти хочуть отримати чи не півмільярда гривень, то це велике спортивне будівництво дуже скидається на велике дорожнє будівництво, де відмиваються мільярди бюджетних гривень.
І єдине питання, яке виникає в цьому випадку – хто реальний беніфіціар цього спортивного «бюджетобесия»?