Ба, більше, те, що їх влаштували на інших посадах в органах місцевого самоврядування, подається як велика перемога.
Як шкода, що організатори такого процесу не розуміють, що будь-який чиновник НЕ СТВОРЮЄ валового продукту. Натомість, виправдовуючи своє існування, він робить перешкоди бізнесу, перевіряє, контролює або просто відволікає від роботи якимись нарадами, звітами чи показниками.
Саме такі думки виникли в мене (вірніше, в черговий раз підтвердились) після інтерв’ю з головою Бердичівської районної державної адміністрації Людмилою Димидюк. Я давно вже збирався розпитати, чим займаються нині в райдержадміністрації, і дуже радий, що голова РДА погодилась розповісти про це.
Людмила Вікторівна одразу чесно сказала, що те, чим в майбутньому буде займатись реформована райдержадміністрація, вона не знає, адже закон про нові функції адміністрацій (префектур) поки що прийнято лише в першому читанні, і що буде в його остаточній редакції, не знає ще ніхто в країні. Тому сьогодні РДА нового Бердичівського району працює на основі тих законів і постанов, які діяли раніше. Хоча й зрозуміло, що з реформою децентралізації функції РДА вже змінились, адже багато з них перейшло безпосередньо до громад.
Як саме змінилось, ми разом розбирались на прикладі такої галузі, як соціальний захист населення. Раніше в районі було управління соціального захисту, до якого в Бердичів на вулицю Садову, 3 приїздили з усіх сіл люди для оформлення різноманітного роду пільг та субсидій. Тепер в усіх ОТГ створені свої відділи соціального захисту (по 3-4 спеціалісти), а районне управління нікуди не зникло, воно так само працює.
Люди тепер звертаються до відділів соцзахисту ОТГ (які теж знаходяться в Бердичеві, в приміщенні РДА), там їх документи сканують і в електронній формі передають до районного управління соцзахисту. Там документи перевіряють і, якщо все в порядку, пересилають їх в Житомир, в так званий виплатний центр при ОДА. Там їх знову перевіряють і відсилають назад в районне управління, де складаються реєстри для виплат через пошту чи банківські відділення.
Взагалі то люди тепер не мали б їхати до Бердичева з документами, а здавати їх в своєму селі старості, а той мав би їх сканувати і відправляти далі, але оскільки техніка є (чи буде) лише в деяких селах у віддалених робочих місцях ЦНАПів, то деякі старости просто беруть людські документи і везуть їх у відділ соцзахисту ОТГ, а якщо їм щось незрозуміло із документами, то просто відправляють цих людей до цих відділів (знову ж в Бердичів).
А перед інтерв’ю я зайшов якраз у такий відділ Гришковецької ОТГ, який розміщений тут же, в приміщенні РДА, і там поскаржились, що програма, в якій вони працюють, не зв’язана з програмою в районному управлінні соцзахисту, і багато чого потрібно виясняти по телефону.
– Місто Бердичів зараз входить до Бердичівського району, то які функції тут може виконувати голова РДА?
– В місті будуються чи реконструюються об’єкти за рахунок коштів державного бюджету чи окремих державних фондів, і контроль за такими роботами нині і має проводити районна адміністрація. Так, наприклад, зараз контролюємо, як роблять ремонт в приймальному відділенні міської лікарні. Та й по іншому об’єкту – ремонту шляхопроводу в районі м’ясокомбінату – було багато нарікань, я особисто ставила це питання в облдержадміністрації, було проведено новий тендер, змінився підрядник і роботи було значно пришвидшено.
– Скільки людей працює зараз в РДА?
– Працює в даний час 67 осіб, але штатний розклад, затверджений в ОДА, складає 125 посад. Нещодавно вступив в силу закон, який відкриває можливість розпочати проведення конкурсів на вакантні посади, чим ми найближчим часом і будемо займатись. До речі, в Ружині і Андрушівці вже діють відокремлені підрозділи нашої адміністрації, в яких працюватимуть по 10 фахівців з соціального захисту, та по одному спеціалісту служби у справах дітей та архівного відділу.
– Чи були вже у Вашій діяльності якісь справи поза межами колишнього Бердичівського району?
– Так, звичайно, мені часто доводиться бувати і в Андрушівці, і в Ружині, і в інших громадах нового району. Так, нещодавно до мене звернулись жителі села Бистріївка, де Вчерайшенська ОТГ збирається закрити школу, потрібно і з цим розбиратись.
– Але ж саме громади мають повноваження на закриття чи відкриття шкіл?
– Так, але згідно з законом про звернення громадян райдержадміністрація теж має реагувати. Ми вивчили ситуацію, і там є нюанси: велика відстань до опорної школи; потрібно організовувати два автобуси; та й дороги, якими вони мають рухатись зовсім розбиті.
– А скільки людей працювало раніше в Бердичівській РДА?
– В адміністрації працювало 97 осіб, в 30 сільських і селищній радах було по осіб 5-7, (тобто усіх «чиновників» району було близько 300 – авт.), а зараз в кожній громаді чи не до сотні набереться (тобто, разом з майбутньою РДА, цифра наблизиться до 500 – авт.)
– А чи став хоч один чиновник із ліквідованих Ружинської та Андрушівської РДА підприємцем?
– Ні, ми старались всіх працівників реформованих адміністрацій влаштувати на роботу в органи місцевої влади, і це нам вдалося.
На цьому наше інтерв’ю й закінчилось. І коли я вище писав про організаторів процесу, який плодить чиновників, то не мав на увазі голову РДА, адже сама Людмила Вікторівна теж розуміє суть економічних процесів і знайома з законом Паркінсона, який твердить, що кількість чиновників росте із швидкістю 6% в рік і не залежить від кількості виконуваної ними роботи. Але вона діє в межах постанов, правил і інструкцій, і єдине, що вона може зробити – це не брати участь в цьому процесі.
Я думаю, що винні тут і депутати, як колишні, так і нинішні, які не можуть сформувати правильне законодавство, завдяки якому б росли в Україні фермери та підприємці, а не чиновники та бюрократи.
А ще винен кожен з членів нашої територіальної громади, яка історично, географічно і економічно складається з міста Бердичева та навколишніх сіл.
Бо, якби було створено одну таку громаду, то було б в ній набагато менше дармоїдів-чиновників, а гроші, які зараз на них витрачаються, можна було витратити і на дороги, і на газогони, і на розвиток ферм та підприємств.
P.S. А це приблизний перелік того, чим в майбутньому має займатись райдержадміністрація: