Восьмого листопада сталось те, чого боялись більшість очільників місцевого самоврядування з початку осені – Верховна Рада таки забрала «військовий ПДФО» з місцевих бюджетів до державного.
Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //
Під терміном «військовий ПДФО» слід розуміти податок на зарплату військових, який надходив раніше у бюджети тих громад, де зареєстровані військові частини. Тобто, самі військові могли бути зареєстровані в інших містах і селах, але їх податок надходив туди, де був штаб частини.
В Бердичівському районі, звичайно ж, більшість таких податків надходили в бюджет міста, адже воно здавна було центром розташування військових частин. Але з початком повномасштабного вторгнення почали формуватись нові частини, і місце їх реєстрації стало тим, за що почали боротись громади.
Так, хоча штаб батальйону ТРО був у місті, але він був зареєстрований в Гришковецькій ОТГ за місцезнаходженням інших його об’єктів. Голови інших сусідніх громад не погоджувались з таким фактом, писали в усі інстанції та говорили про це на всіх зустрічах.
Але повернемось до Бердичева. В 2021 році від зарплати військових до міського бюджету надійшло 56,1 мільйони гривень, в 2022 році – 404,7 мільйони, за 9 місяців 2023 року – 253,8 мільйони. Кошти, які надійшли за жовтень-листопад будуть вилучені до державного бюджету. В 2024 році загальний обсяг ПДФО зменшиться в два рази.
З позитивних новин – замість реверсної дотації (-76 мільйонів) з держбюджету надійде базова дотація (+ 24 мільйони) та освітня субвенція збільшиться на 26 мільйонів (хоча і це недостатньо для виплати зарплати педагогам).
Але ще один мінус – законодавчі обмеження по розподілу вільних залишків бюджету. Якщо раніше їх розподіляла міська рада на будь-які потреби (ремонти, будівництва, різниця в тарифах, закупівля техніки для комунальних підприємств), то з 2024 року їх можна пускати лише на захищені статті (зарплата бюджетників та енергоносії установ).
Потреба лише в таких «захищених» статтях на 2024 рік з врахуванням збільшеної мінімальної зарплати складає 443 мільйони гривень, тоді як прогнозний план власних надходжень на 2024 рік складає лише 380 мільйонів (на 2023 рік разом з військовим ПДФО він складав 652 мільйони).
Як пише у своїй доповідній записці начальник Бердичівського фінансового управління: «Зрозуміло, що на проведення капітальних ремонтів, реконструкцій та придбання обладнання, техніки для комунальних підприємств, фінансових ресурсів не вистачає і бюджет фактично знову перетворюється на бухгалтерію по виплаті заробітної плати працівникам бюджетної сфери».
Так само не вистачить коштів на харчування дітей, перевезення пільгових категорій, пільгові медикаменти, погашення різниці в тарифах, поточний ремонт доріг та інші потреби життєдіяльності громади.
Тобто, ситуація з точки зору головного фінансиста міської ради виглядає катастрофічною. Але, якщо поглянути на цю ситуацію з іншого боку, то можна сказати, що коштів не вистачатиме за умови збереження існуючої кількості бюджетних установ та існуючої кількості бюджетних працівників.
А чи потрібно їх стільки?
В районній лікарні, наприклад, 30 жовтня (тобто, за два місяці до нового року) всім видали повідомлення про можливе скорочення, бо утримувати її в громад вже немає коштів, а пакетів НСЗУ не вистачає для фінансування всіх відділень.
Штати міської освіти, медицини чи культури протягом останніх десятиліть тільки збільшувались (за винятком нещодавніх звільнень двох бібліотекарів), не кажучи вже за штати міської ради та її виконавчого комітету. Настав час реально зважувати необхідність не тільки певних спеціалістів, але й цілих установ.
Або хоча б переорієнтувати їх зі споживання бюджетних коштів на їх залучення. Резерви міського бюджету – це і не впроваджений збір за паркування транспорту, і не обкладення податком на нерухомість гаражів, і ставки податку на землю та ще чимало моментів, яких не хотіли торкатись через їх непопулярність.
Час Х настав.
P.S. Концерт Пивоварова показав, що гроші в бердичів’ян є.