Незважаючи на війну, а може й завдяки їй, до України значно посилилась увага як Європейського союзу в цілому, так і окремих Європейських країн. Європа об’єдналась у прагненні допомогти нам як зброєю для захисту країни, так і знаннями та коштами на відновлення.
Делегації українських органів центральної влади та територіальних громад тепер постійно запрошують у гості для обміну досвідом та передачі нам знань і технологій. До таких заходів долучаються і представники нашого району. Так, лише вчора ми писали про поїздку в Люксембург голови Райгородоцької громади Максима Самчика, сьогодні – про поїздку делегації Бердичева в Брюссель, а тиждень тому з надзвичайно дружньої до нас Естонії повернувся заступник голови Райгородоцької громади Олег Коріненко. Він люб’язно розповів журналістам про побачене.
Ця поїздка відбулась в рамках реалізації проекту «Підвищення цифрової спроможності центрів надання адміністративних послуг Житомрщини у наданні публічних послуг». Для відбору кандидатів на участь ще у вересні відбулось кілька конкурсних турів та інтерв’ю. В них брали участь представники усіх громад Житомирщини, а саме – працівники ЦНАПів громад, відповідальні за їх роботу керівники та відповідальні за наповнення офіційних сайтів ОТГ. Та після відбору кращих пропозицій визначили лише 6 громад для участі: Баранівська, Ружинська, Хорошівська, Звягельська, Овруцька та Райгородоцька.
По одному представнику від цих громад, разом із представником обласної адміністрації та представником від естонської Академії електронного управління (організатором поїздки) склали невеликий колектив, який на тиждень з головою занурився не тільки в закордонну мирну дійсність, але й у світ новітніх цифрових технологій.
Учасники цієї робочої групи відвідали Міністерство регіональних справ і сільського господарства Естонії, Міністерство статистики та Міністерство економіки і зв’язку та зустрічались з Асоціацією міст і сільських муніципалітетів Естонії. Але не тільки в Таллінні проходили партнерські зустрічі, так, в місті Тарту члени української делегації зустрілись з мером волості та заступником мера міста, а також в місті Вільянді відвідали центр обслуговування громадян.
Велику частину часу було присвячено вивченню цифровізації земельних питань, якими в Естонії займаються як державні установи, так і приватні фірми. Офіс однієї з таких відвідали українські посадовці. Фірма працює не лише на ринку Естонії, а й виконує замовлення для багатьох країн Європи і світу.
Крім навчальних зустрічей гості змогли побувати в естонській школі та дитсадку та побачити, що там змалечку привчають дітей до цифрової грамотності, щоб потім вже дорослі громадяни могли сповна скористатись сучасними можливостями.
Кожен з учасників візиту ще знаходячись в Естонії вже почав планувати як отримання знання застосувати у практичній діяльності рідних громад. Так, наприклад, в Райгородецькій громаді в першу чергу хочуть цифровізувати роботу свого комунального підприємства, яке надає послуги з водопостачання в деяких селах, а потім вже й в роботі ЦНАПу застосувати нові форми роботи.
Участь в. подібних навчальних поїздках дійсно дає багато інформації для роздумів та планів, але, здається, що деякі ноу-хау можна побачити і у сусідніх громадах, тож обмін досвідом між сусідами теж ніколи не завадить
P.S. Населення Естонії складає близько 1,34 мільйона, трохи більше ніж населення однієї Житомирської області.