В 26 артилерійській бригаді вже вдруге пройшов військово-патріотичний квест під назвою «Стежками національної історії Бердичівського краю». Це таке собі бригадне ноу-хау й більше такого у вітчизняному війську не практикується ніде.
По-суті, це була низка занять з різних військових дисциплін, проте спосіб проведення зробив їх унікальними й напрочуд цікавими.
– Мета військово-патріотичного квесту – вдосконалення військових фахових навичок і ознайомлення військовослужбовців з історією України та, зокрема, бердичівського краю, адже маршрути команд прокладені місцями боїв вояків УНР з більшовиками під час Визвольних змагань 1917-1921 років, – розповідає пресофіцер бригади Олег Калашніков. – Тривав квест два дні.
А діло було так. У частині сформували 9 команд, по 5 офіцерів з різних підрозділів у кожній. Квест розпочався із заняття з тактичної медицини та інженерної підготовки, стрільби зі стрілецької зброї та, власне, тривалого заняття з військової топографії, стартом якого стало отримання командами координат першої точки маршруту.
У бригаді зазначають, що локації квесту відповідають різним напрямкам загальної фахової підготовки учасників. Вони мають подолати маршрут, аби отримати координати наступної точки, на яку повинна вийти група.
– Перший день квесту ми присвятили добі Української революції 1917-1921 років, – продовжує розповідь пресофіцер. – А саме – весні 1919 року, у перший день якої більшовики захопили Житомир. Тоді ж 1-ша Козацько-стрілецька дивізія у складі 1-ї бригади отримала наказ відбути до Бердичева, на підступах до якого спільно з 2-м Залізничним полком організувати оборону міста та стримати просування ворога на цьому рубежі. Вже 4 березня 1919 року на території гарнізону «Лиса гора», де зараз дислокується і наша бригада, розпочалося формування добровольчих повстанських груп з метою їх передислокації ближче до лінії фронту.
Ключовим моментом першого дня змагань стало захоплення табору більшовиків. А завершився він піснями й конкурсами навколо лісового повстанського вогнища.
Другий день квесту розпочався корегуванням артилерійського вогню за допомогою БПЛА, подоланням болота й багатокілометровим марш-кидком. Він був присвячений подіям уже Другої світової війни — періоду Житомирсько-Бердичівської наступальної операції, що розпочалася 24 грудня 1943 року силами 1-го Українського фронту.
– Обстановка тоді склалася така: радянські війська швидко просувалися вперед, а гітлерівське командування вирішило зупинити їхній наступ по лінії Житомир-Бердичів, – говорить офіцер. – І для підсилення фашистського угруповання в район Бердичева було перекинуто танкову дивізію «Дас Райх». Водночас Українська повстанська армія продовжувала боротьбу проти двох окупантів — нацистів та совітів. На території Житомирської області було розгорнуто Військову округу «Тютюнник». З метою посилення своєї діяльності на південному сході області силами ВО «Тютюнник» відправлено повстанську групу кількістю 600 осіб у пропагандистський рейд Бердичівським районом. І 30 грудня 1943 року група з 30 повстанців отримала завдання провести рейд у напрямку Журбинці-Хмелище та повернутись до Половецького.
Під час другого дня квесту офіцери діяли як загін коректувальників, що виходить з підконтрольної противнику території. Вони мали завдання виявляти цілі, викликати вогонь артилерії та корегувати його.
Усі команди успішно дісталися місця збору, здійснивши завершальний багатокілометровий перехід. Тут, у польових умовах, і відбулося підбиття підсумків квесту й визначення трьох команд-переможців за результатами показників двох днів.