Непересічна подія відбулася у Бердичеві – артилерійській бригаді, яка носить ім’я полководця армії УНР генерал-хорунжого Романа Дашкевича, урочисто вручили репліку Бойового прапора 6-ї стрілецької дивізії армії УНР, яка воювала та дислокувалася тут століття тому.
До розташування частини прибули почесні гості з Республіки Польща, Вінниці та представники міської влади Бердичева.
Відкриття урочистого заходу відбулося під виконання бригадним оркестром Державного Гімну України та постріли з гірської гармати системи Дангліза-Шнейдера калібру 76,2 мм зразка 1909 року, які здійснили вінницькі реконструктори.
Лейтмотивом виступів гостей було визнання історичної необхідності цього заходу в контексті відновлення суверенності та незалежності Української держави під час російсько-української війни. Також робився наголос на передачі та наслідуванні українських мілітарних традицій, аби історія була присутня у житті суспільства як дієвий чинник державотворення, а не просто сухі рядки в підручниках. Також зазначалося, що мають міцнішати та набувати розвитку і відносини між Польщею та Україною у військовій сфері, адже це просто необхідно задля спільної безпеки дружніх європейських держав, що мають агресивного сусіда, який полюбляє брязкати зброєю. Саме тут, у Бердичеві, 101 рік тому зустрілися очільники Польщі та УНР Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра.
– Варто зазначити, що свого часу наша бригада мала намір отримати почесне найменування Січових Стрільців на честь з’єднання, яке було сформовано на хвилі процесів українізації війська у Києві з числа полонених галичан, – розповідає пресофіцер артилерійської бригади Олег Калашніков. –
Саме у його складі на той час полковник Роман Дашкевич займався формуванням гарматної батареї, що стала першим вітчизняним артилерійським підрозділом у новітній історії українського війська. Тоді до її складу увійшли 12 стрільців-добровольців , але вже у 1919 році Роман Дашкевич сформував повноцінну артилерійську бригаду з 4600 бійців та з 70 гарматами. Саме ці артилерійські підрозділи брали активну участь у бердичівській наступальній операції корпусу січових стрільців.
В урочистій обстановці командир артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича полковник Андраник Гаспарян отримав з рук реконструктора в однострої часів УНР на почесне зберігання Бойовий прапор 6-ї Стрілецької дивізії Армії Української Народної Республіки.
У бригаді розповіли, що, на жаль, оригінальний прапор не зберігся. За припущеннями, він знаходився у Варшаві на квартирі командира 6-ї дивізії Марка Безручка. Але після його смерті стяг так і не знайшли, тож за світлинами його реконструювали спільними зусиллями польської й української сторін.
– Для нас важливо бути продовжувачами тих традицій борців за волю України, – зазначив, приймаючи реліквію, полковник Андраник Гаспарян. – І отримання цього прапора зобов’язує до виконання своїх обов’язків належним чином.
На думку Генерального консула Республіки Польща у Вінниці, ця подія ще більше зміцнить дружні стосунки між двома країнами.
– Наші історики й сьогоднішня подія об’єднують історичну та теперішню атмосферу польсько-української співпраці, – зауважив Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дам’ян Цярціньскі. – Історія є вчителькою життя, і ми добре розуміємо, що нам треба згадувати ці моменти, коли разом співпрацювали понад сто років тому. Важливо висвітлювати події, які, можливо, в часи Радянського Союзу були замовчані.
Водночас міський голова міста Бердичева Сергій Орлюк додав, що знання історії є дуже важливим.
– Коли ми знаємо свою історію, можемо далі з чистішим серцем і совістю захищати свою державу, – сказав мер.