Цієї п’ятниці в селі Іванківці відбулась знакова подія – перепоховання останків десяти радянських воїнів, які загинули в липні 1941 року.
Липневі бої, що точились на околицях Бердичева та найближчих сіл, залишили слід не лише в людській пам’яті. Нині наша земля зберігає останки численних воїнів, які віддали своє життя, боронячи Вітчизну від нацистського окупанта. І хоча місця проведення тих боїв відомі дослідникам історії війни, лише нещодавно цілком випадково вдалося віднайти останки декількох з них.
Як повідомив присутній на урочистому заході представник обласного громадського історико-патріотичного об’єднання «Пошук» Владислав Кругляк, всіх, кого нині перепоховали, знайшли у минулому, 2018 році. Лежали бійці на околиці села, на полі на глибині 40-50-ти сантиметрів. Саме з цієї сторони села радянські війська здійснили спробу звільнити Іванківці від ворога. Але атака виявилась невдалою – ворожі кулемети несли смерть атакуючим шеренгам.
На жаль, пошуковцям не вдалося ідентифікувати імена загиблих бійців, оскільки смертні жетони – «ладанки», знайдені далеко не у всіх бійців, не збереглись з-за тривалого перебування у землі. Поряд з бійцями, які знаходились один від одного на відстані 30-40 метрів, знайшли рештки військової амуніції, фляги, каски, саперні лопатки. Все це дозволило однозначно констатувати про їх приналежність до підрозділів Червоної Армії.
На церемонію прибули як пошуковці, які безпосереднього проводили роботи з розшуку тіл загиблих, так і керівництво громади, жителі села, школярі. Голова Семенівської об’єднаної громади Наталія Семенюк зазначила: «Сьогодні воїни, які виконали до кінця свій обов’язок, знайшли своє місце спокою. Кажуть, що війна не закінчується, допоки не похований останній солдат. Ми не знаємо, скільки ще таких невідомих солдат. Я дякую всім, хто прийшов, щоб віддати шану тому, хто поклав життя за свободу та незалежність. На жаль, війна для нас – це не сторінка історії, це — сьогодення. Дай Боже, щоб вона якомога швидше закінчувалась, і ми більше не хоронили наших воїнів».
Обряд відспівування загиблих воїнів здійснили священники ПЦУ на чолі з настоятелем Свято-Преображенського храму отцем Євгенієм. Військовий капелан Василь Головчук у своєму слові зазначив: «Скільки б не пройшло часу, вони чекають на те, щоб їх передати за християнським звичаєм на поховання. І сьогодні цей день, коли ми здійснили цю місію християнства. Але ж ми бачимо, що люди мало відгукнулись на це, всі пішли на городи, як ми помітили процесією. Більшість піклується про тіло, а не про душу».
Траурна хода до сільського кладовища, розташованого на околиці, пролягла через усе село. Заграв духовий оркестр 26-ї артбригади. Звуки сумної мелодії піднялись у весняне небо – так сучасні воїни вшановують пам’ять тих, хто загинув у Другій світовій. А постріли траурного салюту стали відгуком таких же липневих пострілів 41-го.
В Іванківцях не вперше виявляють такі знахідки. От і тиждень тому пошуковці знайшли тіла трьох бійців, які передали на експертизу. Після цього їх разом із останками інших бійців перепоховають в Іванківцях.