Юридичні поради для боржників за кредитними договорами
В Україні популярним продуктом на ринку фінансових послуг є надання банками та іншими фінансовими установами кредитних коштів на вкрай вигідних, на думку кредитодавця, умовах.
Разом з тим, згодом, після їх отримання і почавши виконувати умови кредитного договору, клієнт зустрічається з так званою реальною вартістю кредиту, про яку жодним чином не йшлося в заманливій рекламі вказаних послуг.
І в кінцевому етапі споживач стає постійним боржником банку, працюючи на погашення заборгованості за користування кредитом.
Невірною є стала думка і про те, що звернення банку до суду з позовом про стягнення коштів за кредитним договором визначає кінцеву суму заборгованості. Це не так, оскільки банк надалі нараховує відсотки за користування кредитом, комісію, штрафні санкції до повного виконання взятого зобов’язання.
Для уникнення подібних ситуацій необхідно пам’ятати про наступне.
Насамперед, клієнт є такою самою стороною кредитного договору, як і фінансова установа.
Даний договір, зазвичай, є споживчим, а тому Ви захищені попри інші акти цивільного законодавства і Законом України «Про захист прав споживачів».
Тому, перед його підписанням ретельно ознайомтесь з умовами договору.
Можливі варіанти коли договір є складним і включає заяву позичальника на отримання кредиту та Умови, правила надання кредитних коштів, які затверджуються Правлінням банку. В такому разі обов’язково ознайомтесь з ними в приміщенні банку, на офіційній інтернет-сторінці установи, а краще вимагайте надати Вам завірену копію.
Механізм визначення умов кредитного договору є складним, а тому споживачу нерідко важко самому розібратися з правилами надання кредитних коштів, порядком нарахування платежів та виконання умов кредитного договору.
Та коли вже укладено кредитний договір та виникла певна заборгованість перед фінансовою установою, банком здійснюється наступний механізм їх повернення:
1. Досудова претензійна робота. Може в себе включати зв’язок з вами самими співробітниками банку та колекторськими установами. Проте, колекторська діяльність часто є незаконною. Дана обставина виходить з обов’язку банку зберігати банківську таємницю, а тому банк не може передавати вказану інформацію без Вашої згоди третім особам.
Частою є практика банку застосування різних прийомів щодо залякування клієнтів. Як приклад, співробітники кредитодавця погрожують звернутися до правоохоронних органів із заявою щодо наявності в діях боржника ознак шахрайства.
Проте, даний склад злочину може мати місце лише тоді, коли Ви укладаючи договір вже мали на меті його не виконувати чи надали Банку завідомо неправдиві документи для отримання кредиту (довідка про отриманні доходи та інше).
2. Судове провадження. Вичерпавши всі форми позасудового врегулювання спору банк звертається до суду з вимогою про стягнення нарахованої суми заборгованості. Отримавши повідомлення про відкриття справи, боржники часто ігнорують судові повістки або, прийшовши до суду, визнають позовні вимоги. Як вказує практика така позиція є неправильною за наступних причин.
Законодавство визначає цілий ряд механізмів щодо захисту прав споживача. Крім того, нарахований банком розмір заборгованість зазвичай є неспівмірним із реальним, оскільки заборгованість нараховується банками в автоматичному порядку і часто виникають розбіжності із дійсними нарахуваннями.
Крім того, за певних обставин, судам надано право зменшувати розмір нарахованої банками неустойки, застосовувати строки позовної давності та здійснювати інші процесуальні дії.
Проте, такі дії суди можуть здійснити лише за відповідними клопотаннями сторін.
Зважаючи на викладене, вкрай необхідною є правова допомога юриста при укладенні кредитного договору щодо вивчення всіх його умов та за наявності спору з банком в позасудовому чи судовому провадженні.
Та, навіть, якщо Ви виконали всі умови кредитного договору обов’язково отримайте у даній фінансовій установі довідку про відсутність будь-якої заборгованості за кредитним договором. Її наявність убезпечить Вас від можливих претензій банку про наявність кредитної заборгованості.
Для отримання правової
допомоги звертайтесь:
Тел.: (096) 161-88-96;
(093) 360-33-52
e-mail: [email protected]
1. юридична допомога кредитним боржникам;
2. представництво інтересів Клієнта по цивільним, господарським, житловим, земельним, адміністративним спорам;
3. складання процесуальних документів;
4. захист прав, свобод і законних інтересів Клієнта в кримінальному провадженні та у справах про адміністративні правопорушення;
5. юридичний супровід підпри-ємств та ФОП;
6. юридичний супровід тендерних закупівель;
7. стягнення заборгованості за борговими розписками;
8. інша юридична допомога.
Олександр Гуменюк
Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №672, видане на підставі рішення Житомирської обласної КДКА №39 від 05.07.2012р.