Ось і підходить до завершення літо. Щедрий серпень багатий на врожай та свята. У садках цвітуть айстри, чорнобривці і мальви. Дозрівають яблука, їх запашний аромат пливе над землею… Зустрічаємо Преображення Господнє – Другий Спас, готуємо пироги, млинці та інші смаколики. Бердичівські господині знаються на яблучній кулінарії!
Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //
Наша бердичівлянка проживає у багатоповерхівці, а її мама, Надія Миколаївна Русіна, – у Гардишівці. Щотижня Руслана Соколовська їздить до села. А там у її неньки, – і город, і сад… Роботи вистачає – господарство потрібно турботливо доглядати. Ось і серпень настав – вінець літа з відлунням липневого тепла та свіжим подихом вересня. В саду – запах скошеної трави, стиглих плодів, м’яти і квітучих троянд. А яблука тут зріють у різний час: ніжний білий налив, джонатан зі смаком ванільного крему, айдаред із глянцевим відливом, смачні золотисті донешта, красені сорту «Слава переможцям», ренет Симиренка з цікавим пряним присмаком та соковитий кальвіль сніговий.
З літньої кухні на подвір’ї розходиться аромат варення. Взимку цей яблучний десерт – воістину універсальні ласощі! А ще хазяєчки закручують компоти в банках. У холодну пору року цей напій нагадає про теплі літні дні і забезпечить вітамінами, яких не вистачає у зимовий час.
Дев’ятнадцятого серпня, в день Преображення Господнього, який у народі називають Яблучним Спасом, Руслана Соколовська тішить рідних традиційною випічкою. Поталанило спробувати її яблучний штрудель: тонке хрустке тісто, соковита пропечена начинка, чарівний аромат кориці – неможливо відмовитися від такої насолоди! А ще жінка подає на святковий стіл млинці з повидлом та свіжий компот, де фруктово-ягідний мікс із яблук, смородини та малини створює неповторний смак і гарний колір. Рецепти Руслани Соколовської – прості та невибагливі. Можливо, хтось робить те саме, але в кожної господарки ця смакота – зі своєю родзинкою.
Печені яблука з начинкою
Запечені яблука – смачний та корисний десерт. Він доволі простий у приготуванні, однак має чимало варіантів. Яблука можна запікати з сухофруктами, вівсяними пластівцями, калиною та у листковому тісті – в «хустинках».
Пані Руслана пропонує начинку із солодким кисломолочним сиром.
Яблука потрібно помити, зробити зверху круглий отвір і видалити з кожного насіння. Викласти у жаростійку форму. Змішати сир із цукром та яйцем. Можна додати родзинки, ваніль і корицю. Потім – покласти цю суміш у серединки яблук. Запікати у попередньо розігрітій до 180°C–200°C духовці близько 20–30-и хвилин. Дістати й остудити. За бажанням – полити зверху медом та притрусити тертими горіхами.
Яблука зберігають свої корисні властивості навіть після термічної обробки. А печені нормалізують вуглеводний обмін, підвищують імунітет, виводять токсини і є просто незамінним антиоксидантом. Запечені яблука мають неймовірний аромат та ніжний смак!
Відкритий дріжджовий пиріг із яблуками
Відкритий пиріг із яблуками обов’язково припаде до смаку вашим рідним та гостям. У нашої бердичівлянки основа для такої смакоти – дріжджова. Мабуть, не помилимося, якщо скажемо: у кожної господині свій рецепт тіста, де зазвичай – борошно, яйця, молоко, цукор, сіль, дріжджі, соняшникова олія та розтоплене вершкове масло.
Коли маса підійде, треба її розім’яти, 3/4 тіста розкачати в пласт товщиною близько 1,5 см за розміром дека або форми. Далі викласти туди і зробити бортики. Яблука почистити, видаляючи серединки, та нарізати невеликими кубиками або скибочками. Розподілити на пласті і посипати цукровою пудрою.
З іншої частини тіста сформувати джгутики та покласти їх на поверхню пирога у вигляді сітки. Змастити яйцем і залишити на 30 хвилин.
Поставити в нагріту до 200°C –210°C градусів духовку й випікати від 20-и хвилин до години. Температура та час залежать від рецепту тіста, який використовує господиня, та розміру пирога. Коли кулінарний шедевр уже готовий, його потрібно трохи остудити, посипати цукровою пудрою – і можна подавати на стіл.
Відкритий дріжджовий пиріг із яблуками обов’язково припаде до смаку вашим рідним та гостям!
Яблучний пиріг від видатної української актриси Марії Заньковецької
Поділимося рецептом яблучного пирога від провідної зірки українського театру кінця 19-го і початку 20-го століть Марії Заньковецької. З 1918-го року актриса проживала в Києві. Її квартира по вулиці Великій Васильківській, 121 стала своєрідним творчим клубом, де збиралися друзі-актори, музиканти, письменники та вчені. І всіх завжди радо та привітно приймала цариця української сцени. Господиня любила готувати і пригощати гостей. Пропонуємо рецепт яблучного пирога з раритетної книги класика кулінарної літератури Олени Молоховець, що була подарована авторкою актрисі і зберігається в Музеї Марії Заньковецької.
Опис:
1 яйце, столова ложка вершків, ½ чайної ложки солі, неповна склянка борошна, (але більш ¾ склянки), ½ ложки олії, замісити як на локшину, розділити тісто на чотири частини, розкачати з кожного кільця дуже тонкий пласт величиною в тарілку.
Покласти перший пласт на змащену маслом сковорідку величиною в тарілку, змастити цей пласт тіста маслом, покласти на неї частину яблук, які не треба очищати від шкірки, а тільки висвердлити серцевину, яблука ж нарізати тоненькими пластинками (всього 1 ½ фунта), посипати їх цукром (½ фунта). На яблука покласти інший пласт тіста, також змащений по обидва боки маслом, якого піде всього ¼ фунта. Так вчинити з усіма пластами, верхній змастити також трохи розігрітим маслом. Поставити в найгарячішу духову піч. Як тільки утвориться сік, частіше поливати їм зверху весь пиріг. Тримати в печі, поки сік не перетвориться в підпалений цукор. Якщо піч гаряча, то за 20 хвилин пиріг буває готовий, а якщо недостатньо гаряча, то і в ¾ години. Готуйте і смакуйте!
Серпень називають прощальною посмішкою літа. За народними прикметами, після Яблучного Спаса ночі стають холоднішими. Це свято – солодкий передвісник осені… І пахне серпень яблуками, оновленням, очікуванням, мріями та надією: все буде добре, і незабаром прийде мир на землю українську, і розливатиметься пісня: «Слава нашим переможцям…»