Інформацію про такі дослідження нещодавно зовсім випадково вдалось знайти на сайті «Прозоро».
24 лютого там було оприлюднено договори, які укладав Житомирський університет імені Франка з п’ятьма своїми викладачами на «Розробку програми “Дослідження якості води р. Гнилоп’ять в межах м. Бердичів” та проведення гідрохімічного аналізу води р. Гнилоп’ять в межах м. Бердичів за цивільно-правовою угодою».
Хоча, якби там були опубліковані тексти самих договорів, то може й питань було б менше, а так довелось штудіювати сайт університету та сторінки в соцмережах його факультетів та кафедр, щоб хоч знайти в кого запитати про такі потрібні для Бердичева дослідження.
На «Прозоро» було опубліковані прізвища п’яти «переможців» торгів, кожна з яких за свої послуги згідно з цивільно-правовим договором мала отримати (чи отримала) по 4 тисячі 98 гривень:
- Музика Лідія Володимирівна
- Остапенко Людмила Петрівна
- Константиненко Людмила Анатоліївна
- Пацюк Марина Констянтинівна
- Шелюк Юлія Святославівна.
Такі прізвища легко знайшлись на кафедрі ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття, але додзвонитись по вказаним на сайті телефонам було трохи важче.
Врешті-решт телефоном вдалось поспілкуватись з завідуючою цієї кафедри Людмилою Константиненко. Вона розповіла, що таке дослідження замовив університету один бердичівлянин, але навідріз відмовилась називати його прізвище.
Відбір проб та їх аналіз вже розпочався, і буде проходити ще деякий період часу. Проби беруться в різних місцях і трикратно перевіряються. В процесі дослідження перевіряється гідрохімічний склад води, водорості, молюски, одноклітинні організми, та інше, а в результаті має бути встановлено чи є вода в Гнилоп’яті чистою, помірно забрудненою чи забрудненою.
На питання, чи будуть оприлюднені результати цього дослідження, послідувала негативна відповідь. Мовляв, ми віддамо їх лише замовнику, який заплатив гроші і все.
Чесно кажучи, після такого спілкування в мене виникло ще більше питань, ніж було.
- Хто цей таємничий замовник?
- Чому міська рада раніше не додумалась залучити науковців до подібного дослідження?
- Де будуть використані його результати?
- І врешті-решт, чи будуть вони сприяти прийняттю практичних екологічних рішень?
Ніхто і не сумнівається в тому, що таке дослідження надзвичайно потрібне для Бердичева. А якби воно проводилось періодично, то було б ще цікавішим. Адже, сьогодні обговорюється питання проектування, а потім (можливо) і будівництва очисних споруд вартістю чи не півмільярда гривень, а це дослідження і може показати що необхідно більше. Чи очисні, повз які проходитиме і далі чи не половина міських скидів, чи реконструкція каналізаційних та зливових мереж.
Отже, очікуємо, що незабаром дослідження буде завершено, його бердичівський замовник навряд чи стане тримати його результати в таємниці, і фахова спільнота міста зможе оцінити ці результати та застосувати для прийняття практичних рішень.