Не для галочки і не заради красного слівця у приміщенні молодіжного центру «М-Формація» Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської ТГ зібралися представники різних верств населення та сфер діяльності: учні, студенти, педагоги, бібліотекарі, журналісти, керманич міста і просто небайдужі жителі громади. Команда однодумців обговорювала Стратегію розвитку волонтерської програми.
Проєкт «Школа волонтерства» – в дії!
Звуки гітари, посмішки, привітання давніх друзів і нових знайомих – неформальне спілкування перед початком інтерактивного заняття з елементами тренінгу. Куратор молодіжного центру «М-Формація» Жанна Ільїна пропонує вправу на знайомство. Трохи порухалися, пожартували, позмагалися – і до справи!
Ще на початку року було запущено грантовий проєкт «Школа волонтерства» у межах програми «Активні громадяни» за підтримки Британської ради (British Council Ukraine). На базі «М-Формації» були проведені численні івенти різних форматів, тренінги, форум-театри та вуличні акції. В умовах карантинних обмежень в онлайн-режимі до бердичівлян приєднувались учасники з усієї України. Серед бажаючих допомогти – люди різного віку. Волонтерка Радіслава Шклярук, учениця 7-го класу гуманітарної гімназії № 2, майже щодня в «М-Формації»: «Тут гарна атмосфера, файні куратори і чудовий колектив! Мені цікаво в молодіжному центрі». Гімназистка Дарія Дідичук – лише вдруге на зустрічі волонтерів і не збирається на цьому ставити крапку: «Бути волонтером – моя внутрішня потреба. Це можливість стати для когось потрібною».
Проєкт вийшов на фінішну пряму, і в середині лютого молодіжні лідери зустрілися на тренінговому занятті. До створення Стратегії розвитку волонтерської програми долучилися не лише ті, кому до 35-и, а й люди старшого покоління, зазначила директорка Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської ТГ, керівник проєкту «Школа волонтерства» Тетяна Кущук: «Цей важливий документ окреслює основні цілі та пріоритети у волонтерському розвитку на найближчі 5 років. Одним із стратегічних направлень стане розвиток спонтанного волонтерства, особливо під час підготовки і реагування на надзвичайні ситуації, а також побудова корпоративного волонтерства. Особлива увага приділятиметься популяризації та діджиталізації волонтерської діяльності… Ситуація в Україні вимагає терміново розглянути шляхи збільшення кількості волонтерів через проведення широкої просвітницької кампанії на всіх рівнях із залученням громадянського суспільства. У таких умовах розробка Стратегії розвитку волонтерства має важливе стратегічне значення для нашої громади, молодіжної організації в цілому, місцевих осередків та особисто волонтерів. Вона відповідатиме принципам і цінностям нашого молодіжного центру та всієї громади. А ми в свою чергу робитимемо все можливе задля того, щоб забезпечити волонтерам сприятливі умови для діяльності, адже їхня щоденна праця і сучасні ідеї – поштовх до подальшого розвитку…»
Волонтери за покликом серця – небайдужі люди, які сприймають проблеми інших, як свої, допомагають їх долати, вселяють надію і віру в тих, хто потребує допомоги. Такі добровольці завжди на передовій, і від їх умінь нерідко залежить чиєсь життя. Щоб правильно та своєчасно надавати необхідну допомогу, потрібні спеціальні знання і навички. «Тому в «М-Формації» почали будувати систему молодіжного лідерства і волонтерства, щоб у кожного волонтера була «дорожня карта дій» для підтримки своєї громади відповідно до її потреб. Діяльність волонтерів у різних напрямках соціальної роботи потребує здобуття знань із психології, педагогіки, соціології, юриспруденції, медицини тощо. Цьому має сприяти Школа волонтерів, щоб забезпечити їх комплексну теоретичну та практичну підготовку», – повідомила директорка Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської ТГ, керівник проєкту Тетяна Кущук. Куратор молодіжного центру «М-Формація» Владислав Доробалюк розробив анкету-опитувальник для бажаючих стати волонтерами, щоб отримати інформацію про те, в яких напрямках діяльності вони себе бачать, і розробити відповідну базу даних. Чимало людей пенсійного віку прагнуть реалізувати свій досвід, уміння та бажання бути корисними і надавати допомогу знедоленим. Волонтерський рух допомагає їм якомога довше зберігати соціальну активність, пробуджує нові інтереси і розширює коло спілкування. Волонтерська діяльність створює умови для об’єднання громадян різних вікових категорій, різного фаху та уподобань. Ідеї проєкту «Школа волонтерства» будуть втілюватися й далі, є нові плани, задуми та ініціативи…
Створюємо Стратегію розвитку волонтерської програми в молодіжному центрі РАЗОМ
У сусідній залі у форматі «Світового кафе» учасники зустрічі сформували невеликі групи. Під час спілкування жваво обмінювалися думками та ідеями за спільно окресленими напрямками волонтерства. Записували їх на аркушах паперу, свого роду імпровізованих скатертинах, та доповнювали інформацію, рухаючись між столиками «кав’ярні». І це була не просто розмова, а справжній творчий процес зацікавлених людей. Разом з усіма своїм баченням ділилися голова Бердичівської міської територіальної громади Сергій Орлюк та голова Молодіжної ради при міському голові, член виконавчого комітету міськради Олексій Тростянський. Ініціатори обговорення, «хранителі знань» груп, – куратори молодіжного центру «М-Формація» Жанна Ільїна, Інна Куліш, Владислав Доробалюк та Денис Трохимчук – заохочували до дискусії. Результати групових бесід дозволили побачити нові точки зору у вирішенні питань. Чотири презентації – чотири стратегічні напрямки волонтерської діяльності в громаді. Допомога людям при надзвичайних ситуаціях – це реальні справи: від інформування населення, навчання стрілецьких батальйонів, організації роботи добровольців «правопорядку», першої медичної допомоги, підтримки вразливих верств населення до транспортування у безпечні місця та укриття. Соціально-реабілітаційна робота, запобігання та подолання негативних явищ в молодіжному середовищі передбачають просвітницькі заходи, зустрічі з фахівцями, заняття гуртків, спілкування в клубах за інтересами, проведення майстер-класів, вистави соціального театру тощо. Благоустрій міста – спільна проблема громадян. Учасників «Світового кафе» хвилює вигляд парканів, стін будинків і споруд із написами та подряпинами, збереження архітектурних пам’яток Вони пропонують організувати збір коштів для встановлення звукового світлофору, облаштувати місця для сортування сміття, створити школу ОСББ та чимало іншого. Підтримка соціально незахищених верств населення – це вирішення низки проблем із надання конкретної допомоги самотнім громадянам поважного віку, людям з особливими потребами, дітям-сиротам, багатодітним і малозабезпеченим сім’ям. Конкурси, змагання, ярмарки, благодійні акції та вечори, підтримка «телефонного друга» спрямовані на те, щоб такі категорії людей відчули себе потрібними суспільству і не забутими.
Заключний етап заняття – рефлексія. «Що може зробити особисто кожний, взявши участь у волонтерській програмі?» – запросив до діалогу Денис Трохимчук. Хтось може надавати медичну допомогу, хтось – турбуватися про літніх людей, комусь болить благоустрій вулиць та дворів міста, а хтось – універсальний солдат, який хоче спробувати себе у різних напрямках діяльності.
Після цієї взаємодії, обміну думками, розгляду пропозицій та узагальнення напрацювань голова Бердичівської міської територіальної громади Сергій Орлюк, який був учасником процесу, висловив своє враження: «Я в захваті від плідного спілкування, від командної роботи, коли відбувалося вирішення складних питань та комплексних проблем. Отримав позитивні емоції».
Голова Молодіжної ради при Бердичівському міському голові Олексій Тростянський не вперше зустрічається з лідерами «М-Формації»: «Я вірю в те, що ми зараз закладаємо фундамент масштабного проєкту Волонтерства в Бердичеві. Також намагаюся долучити молодь до Школи волонтерства і сам із задоволенням чекаю нових тренінгів, а ще більше – переходу від теорії до практики». До речі, його заступник – куратор «М-Формації» Інна Куліш. Нещодавно, наприкінці січня, вона та куратор молодіжного центру Жанна Вавілова стали учасницями Форуму Асоціації молодіжних центрів України в м. Запоріжжя, де зібралися представники з усіх куточків України. Восени 2020-го року дівчата побували у Чернігові, на Практикумі з волонтерського менеджменту від Української Волонтерської Служби. «Ми творимо майбутнє, і не тільки наше, – переконана Жанна. – Кожний із нас важливий та потрібний. Кожний – важлива частинка великого».
Символ волонтерів України – жовтий колір одягу, що ознaчaє тепло сонця, турботу, сaмовіддaність і послідовність у прагненні вносити в життя позитив, змінювати нaвколишній світ на краще. Кожен може проявити ініціативу, долучитися до волонтерські команди і стати частиною доброї місії.