Щороку в останню суботу осені Україна у жалобі схиляє голову перед пам’яттю наших співвітчизників – жертв голодоморів. Напередодні, у п’ятницю 26-го листопада, на кладовищі села Половецького настоятель Спасо-Преображенського храму протоієрей Іоанн Попадич звершив освячення пам’ятного Хреста жертвам Голодомору…
В історії нашого народу є трагічні сторінки, що сповнюють болем та скорботою людські серця. Одна з найстрашніших – голодомори. У ХХ столітті українці пережили їх тричі: в 1921–1923-му, 1932–1933-му і 1946–1947-му рр. Наймасштабніший, 30-х років, нині називають геноцидом українського народу. Жертвами цього Голодомору в країні стали мільйони людей. Всього у Житомирській області зафіксовано близько 55-и тисяч померлих. Це лише офіційні дані, насправді ж цифри були значно більшими. У селі Половецькому на Бердичівщині Голодомор 1932–1933-го років скосив десятки життів мешканців… Їх імена – в Національній книзі пам’яті жертв Голодомору 1932–1933-го років в Україні…
Вранці 26-го листопада на сільському кладовищі зібралися тамтешні жителі. Вони прийшли, щоб схилити голови перед пам’яттю померлих у страшні роки голодоморів. У цвинтарній тиші звучало зворушливе слово голови Гришковецької територіальної громади Ірени Лісової… До пам’ятної події долучилися депутат Гришковецької селищної ради Олександр Столяр, староста Половецького старостинського округу Василь Глищук і завідувач сільського клубу Тетяна Бур’ян, які безпосередньо взяли участь у встановленні Хреста. Серед присутніх – директор Половецького закладу загальної середньої освіти Тетяна Кирисюк, а також ініціатори спорудження пам’ятного знаку: головний меценат – керівник ТОВ «НОРМАГРО» Ірина Унгурян та парафіяни Спасо-Преображенського храму. Пожертви віруючих – важлива лепта у спільну благу справу.
Настоятель Спасо-Преображенського храму с. Половецького протоієрей Іоанн Попадич звершив освячення пам’ятного Хреста жертвам Голодомору.
«Відкриваючи пам’ятний знак, ми згадуємо в молитві наших предків, які загинули від страшних голодоморів, які жили, мріяли, любили й працювали на своїй, Богом даній землі, – звернувся до всіх староста Половецького старостинського округу Василь Глищук. – Голодомор – чорна сповідь нашої Вітчизни і її затамований біль…»
Священник відслужив заупокійну літію за померлими в часи голодоморів. Хвилина мовчання… Вічна пам’ять, вічний спокій… До підніжжя пам’ятника лягали квіти і букетики з колосків…
Цього року відзначаються 100-і роковини від початку масового штучного голоду 1921–1923-го років в Україні і 75-ті роковини від початку масового штучного голоду 1946–1947-го років в Україні. Двадцять сьомого листопада, у День пам’яті жертв Голодоморів, о 16:00 в Україні традиційно відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання… Жителі Бердичівщини приєднаються до Всеукраїнської акції «Запали свічку» в пам’ять про померлих від голоду…
…Історія нас горем вчить,
Щоб не забулось незабутнє.
Бо там, де пам’ять не мовчить,
Там щастям повниться майбутнє…
(поетеса з Вінниччини Наталія Погребняк)