Так, 14 лютого суддя Бердичівського міськрайонного суду Людмила Хоцька розглянула протокол про притягнення до адміністративної відповідальності, складений співробітниками міського відділу поліції.
В ньому було зазначено, що непрацюючий уродженець Бердичева, 30 січня 2022 року о 10.20 перебував без документів, що підтверджують особу, громадянство чи її спеціальний статус по вул. Л. Карастоянової, 2 в м. Бердичеві, чим порушив п.п. 2-2 п. 2 Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 року, за що передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
До речі, на будинку під номером два, який розташований навпроти другої школи, і який скоріш за все мали на увазі поліцейські, є дві таблички. Одна – “Вулиця Джозефа Конрада, 2”, друга – “Вулиця Сергія Ковтуна”, а ось про Лілію Карастоянову тут вже нічого не нагадує.
Під час підготовки справи до розгляду суддя встановила, що протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП. В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено місце адміністративного правопорушення (має бути конкретизовано місце правопорушення – це саме вулиця, ринок, будинок тощо, оскільки постанова КМУ передбачає заборону не всюди).
Тому і постановила протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП повернути до Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області, для належного доопрацювання.
Про такі ситуації вже не раз і не два писали в інтернеті, і спеціалісти правової допомоги надали роз’яснення для громадян:
Які документи посвідчують особу?
У статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» вказано на те, що документи, які посвідчують особу, залежно від їх функціонального призначення поділяються на два види: документи, що посвідчують особу й підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу й підтверджують її спеціальний статус.
документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:
* паспорт громадянина України;
* паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
* дипломатичний паспорт України;
* службовий паспорт України;
* посвідчення особи моряка;
* посвідчення члена екіпажу;
* посвідчення особи на повернення в Україну;
* тимчасове посвідчення громадянина України;
* посвідчення водія
Чи обов’язково у період карантину носити з собою документи?
Обов’язково. Відповідно до змін, що внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» знаходитися на вулицях без документів, що посвідчують особу, у період карантину заборонено.
Відповідно до пункту 18 Постанови, з метою здійснення контролю за дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях (громадських будинках і спорудах, закладах громадського харчування, розважальних закладах (нічних клубах), громадському транспорті) працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, мають право проводити вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, а також документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби у випадках, коли це є підставою для незастосування обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених для відповідних рівнів епідемічної небезпеки.
Тобто, незважаючи «зелена» чи «червона» карантинна зона в регіоні перебуваючи на вулиці обов’язково при собі мати паперовий паспорт, що засвідчує особу або ж активний застосунок «Дія».
Хто має право вимагати в людини посвідчення особи?
На період карантину здійснювати вибіркову перевірку перевірку документів особи мають право працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування. При чому, права вилучати документ, який пред’являє особа, у тому числі, й паспорт, права не мають.
Який порядок поведінки поліцейського під час з’ясування особи?
Коли працівник поліції звертається до особи, він зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання. Поліцейський також зобов’язаний пред’явити службове посвідчення, на вимогу особи. При цьому він надає можливість ознайомитися з викладеною у посвідченні інформацією, не випускаючи його з рук.
Чи правомірне покарання у виді штрафу?
Так. Як передбачено статтею 44-3 КУпАП, до відповідальності громадяни можуть бути притягнуті за:
* порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства,
* порушення рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Передбачено покарання у вигляді штрафу: від 17 тисяч гривень до 34 тисяч гривень для громадян та від 34 тисяч гривень до 170 тисяч гривень для посадових осіб.
До того ж, перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, – тягне за собою накладення штрафу від 170 до 255 гривень.
Якщо відносно Вас складають адміністративний протокол, рекомендується:
1. По можливості зафільмувати розмову на відео та задати поліцейському три питання:
* У чому полягає правопорушення?
* Яке саме з порушень, передбачених ч.1 ст. 44-3 КУпАП Ви вчинили?
* Яким нормативно-правовим актом передбачено Ваш обов’язок чинити такі дії та відповідальність за невиконання цього обов’язку?
2. Не відмовлятися від підписання протоколу.
3. У разі незгоди з складанням протоколу про адміністративне правопорушення, перед його підписанням у протоколі написати: «з порушенням не згідний, письмові пояснення будуть надані до суду».
4. Забрати копію протоколу. Після цього упродовж 7 днів слід звернутися до адвоката або самому написати письмові пояснення до суду щодо незгоди складеного відносно вас протоколу про адміністративне порушення за порушення правил щодо карантину.