У неділю надвечір на площі Центральній у Бердичеві розпочалося святкування єврейського свята чуда, свята перемоги у війні між святістю і нечистотою.
Воно встановлене у II столітті до н. е. в пам’ять про очищення Храму, освячення жертовника і відновлення храмової служби, що відбулось після розгрому та вигнання з Храмової гори греко-сирійських військ та їх єврейських союзників у 165 році до н. е.
На згадку про цю подію на Хануку щовечора запалюють свічки: одну – в перший день свята, дві – у другій, три – в третій і так далі до восьми, використовуючи для цього, як правило, спеціальний свічник. Напередодні навпроти міськвиконкому традиційно було встановлено таку конструкцію-світильник, аби міський голова і рабин виконали почесну місію запалювання головної по центру і першої свічок.
Цієї миті з нетерпінням чекали усі ті, хто прийшов на свято. Ще перед початком вони віталися з тими, кого не бачили давно, вітали один одного з Ханукою, танцювали під єврейські традиційні мотиви, що їх вигравав народний духовий оркестр «Прогрес» під керівництвом диригента, заслуженого працівника культури України Анатолія Тетьоркіна.
«У це свято немає потреби влаштовувати рясну трапезу, як прийнято робити в інші свята. Головне – запалити світло, бо світло – це символ чогось надприродного, чогось піднесеного та духовного, що дає можливість реалізувати навіть при дуже маленьких ресурсах, силах і можливостях приходити до великих та небачених результатів», – наголосив у своєму виступі рабин Аківа Нємой.
Міський голова Сергій Орлюк також привітав усіх причетних до Хануки зі святом та зазначив, що це світло на Менорі підказує, що дійсно потрібно берегти історію свого народу, жити у мирі та злагоді, щоб бути сильними. І додав, що кожна свічечка, яку запалюватимуть щодня, підказуватиме, наскільки єврейський народ відкритий, аби зустріти всіх людей доброї волі у своєму домі.
Після того, як на Менорі з’явилося світло, всі дійсно почали святкувати. Весело – із танцями, смачно – із пончиками, захопливо і затамувавши подив – із влаштованим на площі вогняним шоу. Кожного вечора на конструкції одна за одною з’являтимуться ханукальні свічі, і такі ж кожна єврейська родина запалюватиме вдома, проводячи час із родиною та смакуючи традиційні страви.