На це та інші питання для нашого видання дала відповіді старший офіцер мобілізаційного відділення Бердичівського РТЦК і СП Єлізавета Бугіра.
Про формування повісток з електронним підписом начальника РТЦК та відправкою їх «Укрпоштою» (а така можливість була закладена останніми урядовими документами) говорилось вже давно, тож перше питання до фахівця звучало саме так (інтерв’ю записувалось 18 вересня).
Чи розсилають в Бердичеві електронні повістки?
Так, ми знаємо, що такий спосіб оповіщення буде запроваджено, але в Бердичеві поки що таких повісток не було. Всі наші дії відбуваються згідно з прийнятими законами та постановами, повістки вручають або за місцем проживання, або на території, яка закріплена за нашим РТЦК співробітниками, що входять до мобільних груп оповіщення.
З яких етапів взагалі складається мобілізаційний процес?
- Оповіщення військовозобов’язаних
- Військово-лікарська комісія
- Соціально-психологічне тестування
- Вивчення кандидата
- Відправка мобілізованого на пункт комплектування.
Про оповіщення і ВЛК ми вже не раз писали, а що собою представляє тестування та вивчення?
Після проходження ВЛК військовозобов’язаному, який визнаний придатним до військової служби у воєнний час та не має відстрочки за сімейними обставинами чи бронювання від підприємства, дають заповнювати анкету, яка складається з двохсот запитань. А відповіді на них допомагають визначитись з подальшим направленням мобілізованого до певних родів військ чи навіть певних частин. Так само на це направлення впиває і вивчення знань, умінь та навичок мобілізованої особи, щоб найефективніше використати його для захисту України.
Чи допомогло роботі РТЦК масове оновлення даних військовозобов’язаних, яке нещодавно відбулось в країні протягом досить короткого терміну?
Так, звичайно. Тепер ми більше знаємо реальних адрес людей, які стоять у нас на обліку, і не будемо витрачати час і ресурси на те, щоб не носити повістки за адресами, які в нас числились, але за якими давно вже не жили військовозобов’язані. Хоча, є вже випадки, що і за оновленими адресами вони теж не проживають, адже при оновленні даних ніхто не звірявся з якимись реєстрами чи базами даних (а в нас таких і не існує – авт.), а просто записували зі слів людей.
Яка відповідальність настає за неприбуття по повістці?
Якщо це повістка для оновлення даних (а більшість повісток, які видають не за місцем проживання, саме такі), то за неявку передбачена адміністративна відповідальність. Тобто, якщо людина не приходить у РТЦК по такій повістці, ми пишемо заяву в поліцію, і поліція організовує розшук. Якщо ж людина вже пройшла ВЛК, отримала так звану бойову повістку і не з’явилась у визначений термін, тоді наступає кримінальна відповідальність. В Бердичеві, на жаль, вже є багато випадків і кримінальних проваджень, і судових справ за цією статтею.
На жаль, часу у старшого офіцера для інтерв’ю було небагато, тому на цьому довелось його завершувати, але вона пообіцяла, що зможе надалі відповісти і на інші питання, в тому числі, які будуть цікавити читачів видання.
P.S. Буквально наступного дня після цього інтерв’ю, 19 вересня, чи не основною новиною в країні стало повідомлення про те, що «Укрпошта» вже відправила перших 6 тисяч повісток, згенерованих за допомогою електронних підписів начальників ТЦК. Чи надійдуть такі до жителів нашого району, спробуємо розповісти в наступних публікаціях.