Минулого тижня редакція “РІО-Бердичів” повідомляла, що 22 серпня до міста із робочим візитом завітають спеціалісти Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. КШ організовує такі зустрічі для родин, що опинилися у воєнний час перед страшною невідомістю: їхні рідні зникли безвісти, загинули на фронті чи потрапили у полон.
Сесійна зала Бердичівської міської ради потроху наповнювалася родинами воїнів. Переважну більшість склали жінки, це не дивно, адже так багато родин, які чекають на повернення з полону чоловіка, батька, сина чи брата.
Мер Бердичева, пан Орлюк, на початку зустрічі узяв слово і попросив присутніх дотримуватися порядку, наголосивши, що представники Координаційного штабу тут сьогодні, аби допомогти. І у цій фразі був певний сенс, адже зала була заповнена людьми у розпачі та в горі. На жаль, людський біль дійсно іноді заважав проведенню конструктивного полілогу.
Зустріч організував КШ. Три його представники приїхали до Бердичева: спеціаліст штабу пан Андрій Михайлович, керівник юридичного відділу КШ Андрій Юрійович та представник національної поліції Данило Володимирович. Кожен з них не тільки мав, що сказати людям у залі, а й надавав максимально можливу вичерпну відповідь на кожне питання із залу в межах своєї компетенції.
Андрій Юрійович надавав відповіді на усі питання, що стосувалися юридичних аспектів, а саме: алгоритм дій родини після потрапляння воїна в полон чи зникнення, перелік необхідних документів та інстанції, де їх необхідно отримати, надав загальну консультацію щодо розмірів термінів та видів грошових виплат родинам полонених, зниклих чи загиблих військових. Пан Данило особливо наголосив, що уся комунікація родини з військовою частиною має відбуватися у письмовій формі через ТЦК.
Данило Вікторович просвітив присутніх щодо поняття проведення ДНК-експертизи, процедури забору матеріалу та про комунікацію зі слідчим у справі про хід розслідування кримінальної справи. Наразі база ДНК в Україні налічує 150 тисяч зразків родичів військових. З початку 2024 року вже проведено 57 тисяч експертиз.
Була можливість в усіх присутніх заповнити анкети й додати свої запитання. Представники КШ опрацюють їх усі, а надалі проводитимуть комунікацію з родинами по кожному випадку індивідуально.
Також було зазначено, що шахраї під виглядом уповноважених працівників можуть намагатися телефоном вивідати конфіденційну інформацію про військового та навіть скрини його листування з родиною у месенджерах і використовувати це у власних цілях. Тож варто бути обачними та комунікувати тільки з офіційними представниками структур, офіційними гарячими лініями тощо.
Бердичів’яни у сесійній залі не тільки слухали, а й активно ставили запитання. Спеціалісти КШ наголошували: щодо усього, про що була мова на зустрічі, КШ готовий допомагати і зразками усіх документів, про які йшлося, і консультаційною допомогою.
До присутніх у сесійній залі звернувся також чинний депутат місцевої ради Еверт Леонід Костянтинович, який зазначив, що він є представником організації з прав людини, висловив співчуття присутнім з приводу сумної нагоди зібрання, а також надав свій номер телефона для зв’язку з кожним, хто цього потребуватиме. Закликав телефонувати у будь-який час, якщо комусь необхідна його допомога.
У цей день всі ці люди не просто відвідали чергових захід, присвячений їхнім родичам-військовим. Що значно важливіше, кожна з родин наочно побачила, що вона не одна у своєму горі. Що поряд із ними щодня вулицями міста ходять десятки людей, що відчувають точно те саме, що й вони. Звісно, таке усвідомлення зовсім не здатне вгамувати пекучий біль кожної душі, що наразі опинилася у страшній невизначеності. Але сам факт єднання, навіть з такого приводу, несе кожному з нас підтримку, прийняття та усвідомлення своєї належності до суспільства, що бореться за свою свободу, незалежність та виживання.
Родинами воїнів не нехтують, не відмахується від них і не примушують мовчати. Навпаки, їх збирають разом, слухають, а головне — чують.