Мальовничий живопис ниткою — світ добрих почуттів та прагнень, квіткові і сюжетні композиції на полотні, реальні та алегоричні образи – «пісня барв і кольорів»… У Музеї історії міста Бердичева відкрилася персональна виставка вишитих картин майстра народної творчості Ольги Юмаєвої.
Чарівною ниткою вишите життя…
Перше враження від побаченого у виставковій залі – захоплення та подив: невже картини написані не фарбами, а вишиті нитками? І виникло бажання познайомитися з майстринею та дізнатися про неї більше. Відвідувачів зустрічала гарна жінка у красивій, власноруч вишитій сукні, оздобленій квітковим орнаментом.
Ольга Юмаєва народилася на Західній Україні. Вишиває з дитинства. Сідала біля мами, яка гаптувала рушники, і вчилася стародавньому мистецтву… У дорослому віці зацікавилася художньою вишивкою, стала втілювати авторські задуми, пізніше – знаходити цікаві ідеї на просторах інтернету. Закінчила художньо-графічний факультет Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Протягом 35 років проживає на Бердичівщині – у с. Велика П’ятигірка.
У 2010 році Ользі Юмаєвій присвоїли звання майстра народної творчості. Наступний, 2011-й, став знаковим: жінка пишається тим, що вишила великий рушник Бердичівського району. Роботи майстрині майже щороку експонувалися на різних виставках у Житомирі. Її вишивки – окраса різних виставок, що проходять у Райгородоцькій сільській територіальній громаді. Обдарована жінка – берегиня родини, любляча мама і бабуся, невтомна трудівниця та волонтерка. З перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну допомагає військовослужбовцям ЗСУ чим може – коштами, продуктами харчування і своєю творчістю. Останнім часом разом із дочкою Тетяною Дегтяренко вишиває обереги для українських воїнів, вкладаючи в них тепло і любов, силу молитви і закодований зміст: «Боже, захисти». Жінки виготовили багато сотень таких символічних шевронів для наших бійців. Маленький онук, 3-класник Дмитро, з цікавістю спостерігає за творчим процесом. Взяти голку в руки поки що не наважується. Хтозна, можливо, колись побачимо гаптовані роботи хлопчика…
Майстриня охоче ділиться секретами унікального мистецтва з іншими, передаючи тонкощі вишивки хрестиком, бісером та змішаною технікою.
А над світом українська вишивка цвіте…
Відкриття виставки – це завжди особлива подія, невимушене спілкування, симбіоз думок та розмаїття вражень і мистецьке свято. Початок липневої зустрічі у виставковій залі Музею історії міста Бердичева – оберемки квітів для Ольги Юмаєвої від рідних, друзів, односельців, митців та керівництва Райгородоцької ТГ. Ліричний пролог – віршовані рядки Василя Симоненка, написані понад 60 років тому та присвячені жінці-вишивальниці. Дивишся на картини майстрині-землячки і бачиш вигаптовану «на небо райдугу-доріжку» і «лебедів-снів», що плавають «до щастя білими човнами». Короткий екскурс в історію вишивки з молодшим науковим співробітником Музею історії м. Бердичева Людмилою Сухацькою – подорож у часі, захоплива розповідь про життєдайні джерела нашої національної духовності.
«Вишивка – це моє життя. В кожній роботі живе частинка душі. Теми підказує серце… Вечорами, коли вже зроблені всі справи, вишиваю ікони, картини з біблійними мотивами, пейзажі, відтворюю сюжети, взяті з фольклору… Над деякими роботами працюю 2–3 місяці, деякі потребують понад пів року. Це перша моя персональна виставка у Бердичеві. Тут представлені 65 картин, ще 40 можна побачити на екрані. Чимало подарувала людям і Свято-Хрестовоздвиженському храму… Щоразу хочеться вишити щось нове. І це моя внутрішня потреба…» – поділилася думками авторка картин.
Учасники події дякували ЗСУ за захист, за можливість втілювати творчі ідеї, спілкуватися й радіти кожному новому дню… Схиливши голови, хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих героїв…
«Вишиті картини випромінюють тепло і світло. – відгукнувся про творчість Ольги Юмаєвої голова Райгородоцької сільської ради Максим Самчик. – Кожний витвір несе глибокий сенс». Наступна виставка майстрині з Великої П’ятигірки, пообіцяв очільник громади, проходитиме у приміщенні Житомирської обласної ради. На думку першого заступника сільського голови Олега Коріненка, в руках майстрині звичайне перетворюється на диво: «Вишивка – крила натхнення колишнього працівника сільради. Роботи Ольги Петрівни прикрашають оселі жителів. Вона дарує їх нашим захисникам під час різних зустрічей. Вишиті картини майстрині зберігаються у приватних колекціях наших земляків, а також – співвітчизників, котрі проживають за кордоном».
«Вражаюча виставка, справжній вишивальний живопис. – зазначила бердичівська майстриня, вчитель мистецтва ліцею № 10 «Тріумф» Людмила Самойленко. – Кольори створюють хвилюючі образи, передають настрій авторки, пробуджують емоції…» Твори вишивальниці – відображення стану її душі, вони є проявом патріотичних почуттів майстрині, наголосила заслужений майстер народної творчості України Ольга Дзюрбей. Директор Музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук побажала Ользі Юмаєвій нових осяянь та реалізації творчих планів.
Відвідувачі знову й знову розглядають картини майстрині, вчитуються в їх зміст та переймаються відчуттям гармонії. Через ікони Спасителя і Пресвятої Богородиці вдивляються у світ духовний. Застигають, вражені красою обрисів храмів. Відчувають дух козацької вольниці…
У пейзажах кожна деталь – важливий штрих, частинка задуму: грає промінь сонця у листі дерев, срібляться хвилі снігу, розступаються стрункі берізки, квітують троянди, і розкривають яскраві пелюстки соняхи. Перед очима – диптих: земна куля в обіймах дівчини, красуня в обіймах коханого – цілий всесвіт почуттів…
На картинах – дивовижні ангели: світлі створіння завжди з нами, оберігають і захищають… Майстриня дарувала обереги жінкам, чиї сини, чоловіки і брати захищають Україну. Нехай Ангел оберігає кожного воїна, нехай огортає своїми крилами… Жінка вишиває сонячним промінням і волошковими кольорами свою заповітну, чисту та святу мрію: Перемогу України…
Виставка триватиме до кінця липня. Не пропустіть можливість побачити на власні очі роботи обдарованої майстрині, доторкнутися до дивовижного світу гаптованих картин і відчути їх добру енергетику…
Фото Дарії Каткової