Через тиждень після виступу на сесії районної ради екологічного активіста Олега Козловського та через день після нашої публікації про забруднення річки, у виконкомі пройшла нарад з цього приводу під головуванням начальника відділу з надзвичайних ситуацій.
А може ця нарада була давно спланована, і лише випадково її проведення співпало з публікаціями і виступами.
На нараді були присутні керівники інспекції з благоустрою, комунальних підприємств «Бердичівкомунсервіс» та «Бердичівводоканал», приватного підприємства КЕС (комплекс екологічних споруд) та староста села Скраглівка.
Вона тут представляла, як сказали б в суді, потерпілу сторону. Адже саме в Скраглівському ставку біля греблі зараз із заплющеними очима можна почути запах того самого забруднення, а якщо їх розплющити та і його колір.
Я дізнався про цю нараду зовсім випадково, і тому в присутності журналіста її учасники не дуже хотіли озвучувати ні своє ставлення до проблеми, ні до способів її вирішення. Всі знали її задавнений характер, тому говорити аби що не хотіли, але й як діяти в обставинах, що склались, не знали.
Аргументів проти висловленого напередодні в нашій публікації ні в кого не було, хоча в обговоренні називалися й інші способи не допустити неочищених стоків через зливову мережу до річки.
А саме, встановити на їх випусках локальні очисні мережі. Сьогодні є технології, які дозволяють очистити ці стоки, але на жаль, коштують вони не дешево. Крім того, що потрібно закупати самі установки, дуже вартісним є обслуговування фільтрів та регулярна їх заміна.
В свою чергу я додав, що станом на сьогодні з бердичівського водосховища через греблю ллється цівочка води, яка набагато менша, ніж витік неочищеної рідини з зливного колектору. Тобто, фактично в Скраглівський став тече ЛИШЕ каналізація, яку нічим розбавити. Струмки в такий час пересихають, а зверху вода не надходить.
І це аж ніяк не пов’язано з роботою очисних споруд КЕСу, і якби місто збудувало свої очисні, це також ніяк не вплинуло б на цю ситуацію. Навпаки, якби КЕС запустив в роботу додаткові аеротенки та випускав свої стоки в скраглівський став (як це запроектовано для нових очисних), то хоч було б чим розбавити нечистоти з міської «зливової» каналізації.
Врешті-решт, на нараді прийняли три протокольних рішення: провести аналіз води в трьох точках (по вулиці Героїв Перекопу, на виході з КЕС та на греблі в с. Скраглівка), розробити план спуску Скраглівського водосховища для його очистки і вивчити можливості встановлення локальних очисних на витоках зливової каналізації.
На цьому і розійшлись.
P.S. А щоб зрозуміти що для народу цікавіше, то в цей самий час на першому поверсі йшло засідання по обговоренню етичної поведінки депутата Побережного. І на відміну від п’яти учасників наради по забрудненню, які скромно зайняли кілька стільців у великій актовій залі, в кімнаті, де розбирали поведінку Побережного ніде було присісти…
Суха бердичівська гребля:
Скраглівська гребля – як було і що зараз:
Стільки людей міркували над захистом від забруднення:
А стільки – над поведінкою Побережного: