Останніми днями минулого року на сайті «Прозоро» було оприлюднено звіти про шість договорів, укладених комунальним підприємством «Бердичівводоканал» з київською фірмою «Будкомплекс-Еко» на загальну суму майже 150 тисяч гривень. Стосувались вони виконання аварійно-ремонтних робіт на вулицях Дульчика, Данлівській, Рибній, та інших.
Ця інформація була досить нетиповою, адже раніше водоканал не залучав підрядників до виконання таких досить дрібних робіт по відновленню роботи водних мереж. В більшості випадків прориви на мережах усувались силами ремонтної бригади підприємства, але часом її було явно недостатньо. Колись таких бригад було і дві, і три, а нині навіть одну важко укомплектувати технікою та кваліфікованими працівниками.
На підприємстві підтвердили, що останнім часом ставалось так багато аварійних ситуацій, що власними силами з усіма справитись не могли, тому й стали залучали сторонні організації. Спочатку запитували у бердичівських будівельників, потім розширили коло пошуків, і так вийшли на киян. Хоча є вже попередні домовленості і на співпрацю з вінницькими підрядниками на майбутнє.
В принципі, такі дії виглядають як досить правильні в умовах, коли дійсно рветься більше ніж латається. Але мені ще ні разу не доводилось бачити на численних місцях розкопок якоїсь сторонньої будівельної техніки. В основному зустрічаюсь з одними і тими ж працівниками передпенсійного та пенсійного віку, які вже мене взнають і навіть позують для кращих фото.
Тож, якби на розкопки запрошувались бердичівські власники екскаваторів чи цистерн, ситуація була б трохи зрозумілішою. Та й гроші залишались би в громаді, а не платились кудись на Київ. А підприємці, якби знали, що такі підряди будуть більш-менш постійними чи хоча б частими, то й самі б уже сформували оперативні бригади, які могли б за викликом прибувати швидше і виконувати різноманітні а може й будівельні роботи під керівництвом та наглядом спеціалістів з водоканалу.
Але, звичайно ж, за такі послуги потрібно платити адекватні кошти, розмір яких формується на існуючому ринку. І якщо такі кошти у водоканалу є, чи будуть, то хто знає, можливо колись, за право першими поїхати на місце прориву та виконати ремонт найшвидше, будуть в майбутньому змагатись приватні підприємці. Один має свій екскаватор, інший помпу, третій вміє монтувати чи ремонтувати труби, тощо.
Поки що це здається фантастикою, бо колишні бердичівські історії про залучення підрядників на допомогу комунальним підприємствам – це більше про те, як віртуозно виводити кошти з міського бюджету, а не про те, як прозоро і швидко вирішувати проблеми. Будемо сподіватись, що нинішні договори з київською фірмою відносяться до другого, а не першого твердження.