Про це говорилось на засіданні виконавчого комітету Бердичівської міської ради, яке відбулось минулого тижня. Виступав з цього питання директор комунального підприємства «Бердичівтеплоенерго» Сергій Приймак, а його звіт був згодом оприлюднений на офіційному сайті міста.
Питання обігріву помешкань у багатоквартирних будинках завжди було явищем не економічним, а політичним, але останніми роками це стало ще більш наочніше. По суті, воно торкається лише третини жителів нашого міста (адже третина живе в приватних будинках, а ще третина встановила в своїх квартирах індивідуальні системи опалення), але потребує фінансових ресурсів набагато більше, ніж інші потреби усіх бердичів’ян.
У звіті КП «Бердичівтеплоенерго» теза про політичний компонент кризи в галузі присутня, хоча й звучить значно пом’якшено:
«Комунальне підприємство «Бердичівтеплоенерго», як і більшість підприємств галузі, протягом останніх трьох років зіштовхнулось з низкою серйозних проблем, зумовлених військовою агресією та прийняттям суперечливих нормативно-правових актів.
Напередодні опалювального сезону гостро стоять такі питання як утримання тарифів на рівні 2019 року (1693,53 грн з ПДВ), несвоєчасне виконання державою зобов’язань щодо погашення заборгованості з різниці в тарифах, функціонування розподільчих рахунків (лише 35% коштів залишається підприємству) та розрахунки за енергоносії.
Самим складним питанням, що потребує негайного розв’язання перед початком опалювального сезону є заборгованість перед ТОВ «Газорозподільні мережі України», що станом на 25.09.2024 року становить 12 562,5 тис. грн»
Тобто, борг у 12 мільйонів гривень, через який газовики можуть просто перекрити вентилі на котельнях, лякає тепловиків більше, ніж борг за спожитий газ перед НАК «Нафтогаз України» та ТОВ ГК «Нафтогаз Трейдинг», який станом на 25.09.2024 склав 238 мільйонів 505,4 тисяч гривень».
Віртуальні борги за газ теплоенерго пропонує повертати віртуальними обіцянками політиків (реструктуризація боргів на 88 мільйонів та непогашена різниця в тарифах 147 мільйонів), боргами населення в 42 мільйони (з яких в 2024 році через сотні виконавчих проваджень вдалось стягнути лише півтора мільйона) та боргами інших споживачів, яких накопичилось близько двох мільйонів.
В якості досудового впливу на боржників комунальне підприємство вручило 1553 вимоги (папірці з лякалками), а також подібні папірці наклеїло на більшості під’їздів багатоквартирних будинків (про це у звіті, до речі, нічого не сказано).
В цьому опалювальному сезоні не будуть (принаймні, так поки що планують) опалювати будинки по вул. Степана Бандери, 13-А та по пров. Поштовому 8-А, згідно з прийнятою кілька років тому програмою децентралізації теплопостачання (бо переважна більшість квартир там вже перейшли на індивідуальне опалення). Але ця програма сильно забуксувала після того, як один з адвокатів, що мешкає по вулиці Грецькій, зміг через суд довести, що теплоенерго зобов’язане обігрівати його оселю.
І хоча цифри боргів у звіті досить великі, але директор комунального підприємства на засіданні виконкому оптимістично завірив усіх, що до проходження опалювального сезону «Бердичівтеплоенерго» готове, проведено чимало ремонтів та підготовчих робіт, зараз система наповнюється водою і після прийняття відповідного рішення тепло піде до осель бердичів’ян.
Попередньо, це планується зробити 1 листопада.