В 2012 році, коли урочисто і помпезно в Бердичеві відкривали новозбудовану фільтрувальну станцію, то казали, що відтепер з водою в бердичівських оселях буде все гаразд.
Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //
Але до пафосних речей додавали вже не так голосно, що для якісної води в кранах крім фільтрувальної станції потрібна ще очистка русла річки, до якої за десять років хід так і не дійшов.
В новій фільтрувальній станції використали нову технологію хімічної очистки, за допомогою гіпохлориду натрію, який тут же й мав вироблятись зі звичайної солі. Стару хлораторну станцію після того фактично закинули і довго не використовували за призначенням.
Але від цих нових технологій вода в кранах бердичівлян чомусь не ставала кращою, бо якість води в самій річці постійно погіршувалась, і ситуацію ніяк не могла виправити біологічна очистка за допомогою розведення спеціальних видів риб. І з очисткою цієї все більш забрудненої річкової води не могла справитись фільтрувальна станція, зокрема її хімічна частина.
Саме тому, рік тому було прийнято рішення відновити роботу старої хлораторної станції і фактично вручну (тобто вручну регулювали кількість подачі) почали використовувати для цього хлор з балонів малої місткості. Ситуація покращилась, але виникли проблеми з закупівлею хлору в балонах, та й досить небезпечним його використанням.
Задля автоматизації всіх процесів було замовлено проект реконструкції хлорувальної станції, який розбив цей процес на дві черги. Першу чергу вартістю понад 5 мільйонів гривень вже завершено, а зараз приступили до виконання робіт другої черги. Тендер на 8 мільйонів виграла та ж сама фірма ТОВ «СК Групс», яка спеціалізується на постачанні обладнання для подібних установок по всій країні.
І більшість цих коштів буде використано саме на закупівлю спеціального обладнання. Так, важко уявити, що ці кілька десятків метрів трубопроводів, фітингів, кранів та дозаторів коштують ці мільйони, але це специфічне обладнання і його важко порівняти з тим, що ми звикли бачити в побуті.
Директор комунального підприємства «Бердичівводоканал» показав журналісту як працюють автоматизовані системи управління інших об’єктів водопостачання і запевнив, що реконструйована хлораторна теж буде включена до загальної системи моніторингу.
Сьогодні на головній насосній станції встановлені нові насоси з частотним регулюванням потужності, які дають змогу економити значну кількість електроенергії, очисні фільтри оператор моніторить за допомогою відеообладнання із затишного приміщення, а не з цеху, де завжди все шуміло і гуло, а за параметрами роботи можна слідкувати також дистанційно, спеціальна програма є навіть в телефоні керівника підприємства.
Наступним етапом поліпшень має стати станція знезалізнення, проектування якої завершилось нещодавно. На жаль, 170 мільйонів, необхідних на її будівництво, в бюджеті міста поки що немає. А відремонтувати стару станцію вже не представляється можливим, бо сьогодні змінились вимоги до технологій очистки.
Хоча, якщо за кілька років проект вже застаріє, а гроші так і не знайдуться, то хто знає, можливо, як сьогодні реконструюється стара хлораторна, доведеться так само переробляти стару систему знезалізнення.