Влада Бердичівського району рекомендувала усім громадам перевірити стан якості води на комунальних підприємствах та у приватних фірмах, які продають питну воду на розлив. Це відбулося 25 жовтня на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Бердичівській районній державній адміністрації.
На засіданні комісії ТЕБ та НС було розглянуто усього два питання, одне з яких стосувалося води, яку споживає населення Бердичівського району. Про стан води розповів начальник Бердичівського районного управління Держспоживслужби Сергій Колубовський.
Пан Сергій спочатку зауважив, що загалом із року в рік стан води у Бердичівському районі відносно однаковий, нормований. А от щодо централізованого постачання, то ситуація є набагато гіршою, що й відчувають особисто усі бердичів’яни. Близько половини досліджень, які проводяться в освітніх закладах в рамках програми моніторингу, підтверджують це відхилення від норми.
Насамперед варто сказати про відхилення за кількістю нітратів. Їх дуже важко та дорого видаляти з рідин. А за допомогою кип’ятіння це зробити взагалі неможливо. Нітрати дуже шкідливі для людей похилого віку, людей з хронічними захворюваннями та для дітей першого року життя. Тому варто пам’ятати про відповідальність під час вибору води для виготовлення молочних сумішей.
Щодо забруднення води кишковою паличкою у Бердичівському районі, то зі 100 проб 15 є позитивними. У разі появи такого забруднення комунальні підприємства повинні самостійно організовувати нагляд та розв’язувати питання очищення. У вересні відбулося ще одне засідання комісії ТЕБ та НС, на якому головам територіальних громад було запропоновано створити комісії спільно з представниками Дерспоживслужби для обстеження об’єктів водопостачання. Поки така комісія є тільки у Семенівській громаді.
Начальник Держспоживслужби розповів, що невдовзі після попереднього засідання кожному очільнику громади було надіслано листи з рекомендаціями щодо перевірки стану об’єктів водопостачання. Сьогодні громадам важливо самостійно контролювати власників криниць, директорів комунальних підприємств. Пан Сергій зазначив, що під час війни ситуація з контролем, м’яко кажучи, не втішна. Позаяк Дерспоживлужбі на час воєнного стану заборонено здійснювати перевірки, а от зацікавленості керівників громад у нагляді за ситуацією зовсім не видно.
Щодо самого Бердичева, то Сергій Колубовський наголосив, що свій вплив на якість води має проблема з хлораторною на водоканалі. Тим паче це додається до того факту, що 80% мереж є зношеними. Враховуючи всі ці чинники, добігти до кранів бердичів’ян чистою вода майже немає шансів.
Наостанок комісія з-поміж інших рекомендацій також порадила передбачити необхідну кількість коштів у місцевих бюджетах на наступний рік, щоб забезпечити населення якісною питною водою. А також створити комісії у кожній з громад для обстеження та контролю якості води на об’єктах централізованого водопостачання та проконтролювати суб’єкти господарювання, які продають питну воду на розлив (автомати з водою).
До речі, щодо контролю якості води в автоматах. Ця тема вже не раз підіймалася у Бердичівській міській раді, але поки далі розмов діло не йде. Можливо рекомендації районної влади заставлять діло зрушити з місця.