Від паперових носіїв – у систематизовану інформацію в електронному вигляді. Застосування в роботі цифрових технологій дає можливість працівникам АТ «Житомиргазу» автоматизувати та удосконалити низку виробничих процесів. Так,З 2012року компанія впроваджує програмний комплекс RGC GIS, який дозволяє візуалізувати, аналізувати та застосовувати дані, що стосуються газорозподільної системи регіону. Про його використання, способи наповнення, особливості роботи й переваги розповідає Юрій Данилюк начальник відділу стратегії ГІС АТ «Житомиргаз».
- Що собою являє програмний комплекс RGC GIS та для чого він газовикам?
Це інформаційна система, що забезпечує накопичення, оброблення, аналіз, моделювання та можливість отримання експлуатаційних, бухгалтерських, архівних, геопросторових даних об’єктів системи газопостачання. Це фактично електронна модель системи газопостачання, яку використовують фахівці в розрахунках, оперативному плануванні, прийнятті рішень та контролі роботи експлуатаційної служби.
- Як відбувається наповнення та оновлення геоінформаційної системи і хто цим займається?
Опрацьовуються дані проектно-виконавчої документації, маршрутні карти аналізують та фіксують експлуатаційні дані, результати технічних обстежень, дані балансової належності, а також дані інших програмних комплексів щодо точок обліку, споживачів та іншу інформацію. Для того, щоб уся ця інформацію потрапила в одну систему працюють …фахівців відділу стратегії (ГІС).
Усі зміни, які відбуваються з нашою газорозподільною системою, – будівництво заміна газопроводів та споруд на них, згідно виконання Плану заходів, ІП, проектів редизайну – все заноситься та оновлюється в базі даних Програмного комплексу RGC GIS з оновленням географії, технічних даних та фотографій. Також програмний комплекс дає можливість виконати оцінку технічного стану і визначення спосіб ремонту або заміни технологічного газового обладнання газорегуляторних пунктів, установок катодного захисту, що експлуатуються нашим підприємством.
- Яка взаємодія з іншим програмним забезпеченням даної програми та хто, окрім фахівців вашого відділу використовує RGC GIS?
На основі даних Програмного комплексу формується План заходів та Інвестпрограми. Наші дані використовуються на RGC АДС та є помічниками для працівників АДС. Адресний класифікатор передається в Іndustry, АДС та RGC billing. Ці програмні комплекси будуть використовувати наші адреси, що допомагає відкоригувати бази даних. Відповідно, активними користувачами Програмного комплексу RGC GIS є працівники технічного напряму компанії та всі, кому потрібна систематизована інформація технічних даних. Для аналізу та звітів, фото та географічного розташування газопроводів, об’єктів та споживачів, які знаходяться в зоні ліцензійної діяльності компанії, а також дані щодо обладнання газорегуляторних пунктів, установок катодного захисту. Програмний комплекс RGC GIS вже є необхідним та зручним інструментом для роботи експлуатаційних служб. Інформація, щодо графіків, режимних та динамічних даних, оцінки технічного стану заноситься безпосередньо працівниками служб. Те, що раніше виконувалось вручну та на паперових носіях, зараз є систематизовано в електронному вигляді, що дозволяє планувати, аналізувати та контролювати робочі процеси.
- Який функціонал даного програмного забезпечення RGC GIS ?
За допомогою ГІС можемо контролювати своєчасність та повноту виконання обслуговування, а саме технічних оглядів, поточних ремонтів, регулювання обладнання, приєднання нових споживачів та інших робіт. Адже функціональні можливості дозволяють складати графіки виконання регламентних робіт на ГРП, ШГРП, ГРУ, УКЗ, й вносити оперативні дані щодо їх виконання з відображенням режимних даних, виявлених витоків та порушень.
Також в ГІС створюється адресний класифікатор – свого роду карти з будівлями та адресами населених пунктів для можливості географічного розташування об’єктів системи газопостачання, поадресного відображення мереж споживачів – наприклад газопроводів-вводів, КБРТ, ШГРП, як з числа населення та і юридичних осіб.
Загалом, систематизовані дані ГІС є основою, без чого неможливо виконати аналіз існуючих газових мереж, газового обладнання, виконати гідравлічні розрахунки мереж в Simone, формування звітів. ГІС – є системою, яка продовжує активно змінюватися, оновлюватися новими можливостями. Це якісно вищий рівень роботи та організації робочих процесів.