Причому в самому заголовку вже відчувається ефект дежавю, адже такі ж фрази звучали і минулого разу, коли тариф на проїзд у міському транспорті підвищували з 5 до 8 гривень. Тоді також лунали вигуки, що якість перевезення покращиться, якщо тариф збільшиться, бо коштів не вистачає на запчастини, паливно-мастильні матеріали та зарплатню.
Цього разу така анонсована заздалегідь зустріч відбулася спочатку надворі перед міськвиконкомом, де потихеньку почали збиратися люди. Хоча варто зазначити, що більша частина з них були жителі Підгородного, які прийшли з метою вирішити своє питання перевезення людей з села до міста на роботу і у справах та назад, тому потрібен перевізник, котрий погодився б це робити. Що ж до бердичівлян, які завітали до міської ради на обговорення проблемного і болючого питання міського транспорту, то їх було вкрай мало: троє депутатів, 1 громадський активіст, який до кінця зустрічі так і не добув, двоє жінок та молодий хлопець. Якраз вони, хоч і не всі, стали опонентами перевізників та водіїв. На жаль, більше бажаючих містян серед тих, хто не був у цей час на роботі, не з’явилося, мотивуючи у Фейсбуці це тим, що тариф все рівно піднімуть, все вже вирішено і від звичайних людей нічого не залежить. Однак, як зазначили присутні, виказати своє «фе» стосовно якості перевезення, обговорити найбільші проблеми і вимагати того якісного перевезення вони мали змогу.
В актовій залі зустріч розпочалася із того, що головний спеціаліст відділу транспорту, торгівлі та якості надання послуг управління економічного розвитку Тетяна Літвінчук зробила вступ стосовно передумов підняття вартості проїзду у міському транспорті. Основними на даний час стала занадто підвищена ціна на паливо та мастильні матеріали, запчастини та дефіцит палива на заправках і нерентабельність діючого тарифу.
По розрахунках перевізників рентабельна вартість коливається від 12 до 20 гривень на різних маршрутах. Але мова наразі йшла про суму у 12 гривень, тим паче що вона ж зазначена у проєкті рішення виконавчого комітету, який розміщений на Офіційному сайті міста і за який голосуватиму члени виконкому. І більшість бердичівлян впевнені, що проголосують вони «за», бо ж їздять власним транспортом.
Після такого вступу перейшли до запитань, які присутні мали задавати перевізникам, однак були це не запитання, а зауваження. Графіків руху водії не дотримуються, а то і взагалі, як це з маршрутом №5, можуть не виїхати і люди на роботу дістаються пішки та з запізненням. Декілька маршрутів не їздять взагалі, чим обурені містяни. Натомість міський голова зауважив, що на вокзалі і Червоній горі одночасно можуть стояти по 4-5 маршруток, а також похвалив маршрут №9, дві маршрутки якого дійсно справно їздять.
«Підніміть вартість і 90%, що маршрутки, яких зараз немає, будуть їздити», – наголошували перевізники. Бо заправити транспорт проблематично через відсутність палива на окремих заправках, а на інших воно дорожче. Більше того, мовляв, через додаток оплатили певну кількість палива, а заправити його не можуть, бо його немає на АЗС. Додали, що водіїв не вистачає, бо кількох забрали служити, а свого часу навіть звільнили керманича через скаргу людей на нього. Щодо графіків, то взагалі вийшов цілий каламбур. Адже подати їх на розгляд у міську раду перевізники мали б заздалегідь, аби вимальовувалась картина, які маршрутки і як їздитимуть, коли ціна проїзду стане 12 гривень. Однак знову прозвучав фраза, що як тільки вартість зросте, одразу графіки нададуть. Та все ж вимоги на рахунок цього питання були висунуті інші: до 16-ї години 28 червня принести у міську раду складені графіки.
Окремо піднімали питання куріння водіїв у салоні маршрутки, розмови по телефону під час кермування, адже для усунення таких проблем кошти не потрібні. Це ж стосується і поведінки деяких водіїв по відношенню до пільговиків, адже факти, коли висаджували з маршруток, були і бувають неодноразово. Тут міський голова і навіть самі перевізники наголосили на тому, що потрібно фотографувати номер маршрутки і водія та направляти у міську раду скарги, щоб розібратися. Для цього Сергій Орлюк попрохав ЗМІ нагадати номери телефонів, куди можна звертатися: 4-28-07, 068-545-15-05 (вайбер).
Наприкінці обговорили можливість запустити маршрут до Підгородного, аби хтось із перевізників подумав і виявив таке бажання, бо це вкрай необхідно. У якості побажань до перевізників прозвучала цілком логічна фраза: як вони ставитимуться до людей і дотримуватимуться умов договорів, так і люди відноситимуться до них нині і особливо пізніше, коли прийде час укладати нові договори. Ну, а далі, зрозуміло, рішення за членами виконкому, які мають зібратися на засідання найближчим часом, аби тариф вступив у дію, як і заплановано, з 1 липня.