Відносно невеличкий борг перед Тепломережею, що привів бердичівлянку на засідання адміністративної комісії, викликав неочікувану хвилю обговорень. Хто винен у боргах родини – підприємець, який не став офіційно працевлаштовувати своїх робітників, і в результаті чого вони не можуть після звільнення отримувати хоч якісь виплати. Або самі люди, які свідомо обрали нелегальний заробіток і тим самим поставили своє майбутнє під удар?
Ситуація наступна – на засідання адміністративної комісії, що традиційно щосереди проходить в міськвиконкомі, прийшла жінка, що має заборгованість за тепло понад 800 гривень. Подружжя працювало на одній з обшивок, коли не стало роботи, а відповідно, й грошей, перестали сплачувати за комунальні послуги, в тому числі, й за тепло.
Як пояснила жінка, борги почали накопичуватись з того часу, коли почала зменшуватись кількість замовлень на підприємстві, де вони працювали. Коли обшивку закрили, вони обоє опинились без роботи. За словами бердичівлянки, вона сидить вдома з дітьми, а її чоловік не може одразу отримувати допомогу по безробіттю, через те, що він кілька років працював неоформленим. Роботи за його фахом, в місті немає, хоча він досить довгий час працював столяром і має відповідну освіту.
Думки щодо того, хто ж винен в боргах родини, на засіданні адміністративної комісії, розділились. Хтось з присутніх відзначив, що при бажанні подружжя могло б піти до підприємця і попросити його офіційно працевлаштувати їх, або в разі відмови, працювати й далі, оформивши при цьому документи на приватного підприємця. Це дало б змогу сплачуючи близько двохсот гривень щомісяця податків та внесків, мати певні гарантії, що в разі втрати роботи, чоловік зможу отримувати допомогу по безробіттю. Але все залежить ще й від життєвої позиції людини, на скільки вона готова боротись за своє гідне життя, – відзначили присутні.
Голова адміністративної комісії, Михайло Іванович Гайченя, підкреслив, що офіційне працевлаштування на жаль в місті наразі на совісті приватних підприємців і це одна з найголовніших проблем. Що треба змінити в законодавстві і свідомості, щоб вивести з тіні заробітки не тільки бердичівлян, але й решти українців – це питання поки що залишається відкритим.
Можна ще багато дискутувати на вищезазначену тему, але борги залишаються, тож члени адміністративної комісії не стали накладати на родину штраф, а вирішили допомогти знайти чоловіку роботу за фахом. Зателефонувавши на кілька підприємств, в тому числі й комунальних, присутні дізнались про наявні вакансії, на жаль, столярів серед них не виявилось. Але пошуки продовжаться і про їхні результати родину буде повідомлено.
Вікторія Рєдіна