І сталось це вчора в 32-й кімнаті міськвиконкому на заході, який важко назвати правильно, адже на депутатських комісіях мова йшла про прес-конференцію, мене особисто запросили на зустріч з міським головою, працівників ВЖРЕП №7 обдзвонювали, щоб вони просто прийшли у виконком, а безпосередньо перед початком заходу ще прозвучало щось про круглий стіл.
Одним словом, о другій годині по обіді в цій кімнаті зібрались міський голова, його перший заступник, начальник відділу житлово-комунального господарства, начальник контрольно-аналітичного відділу, журналісти двох газет, які залишились в Бердичеві, та двох телестудій, які регулярно висвітлюють події в місті, і з десяток працівників комунального підприємства, більш відомого в місті, як «сьомий жек».
Сергій Орлюк сказав, що зібрав представників ЗМІ, щоб розповісти про результати аудиту комунальних підприємств Бердичева, і передав слово своєму першому заступнику Артему Азізову, який і прочитав тест звіту.
Перевірки на підприємствах «Бердичівводоканал» та «Бердичівтеплоенерго» проводились спеціалістами організації, яка стала правонаступницею КРУ з 19.08.2021 по 31.08.21 р., та охопили період діяльності цих підприємств з 2018 по 2021 роки.
У водоканалу виявлено дві проблеми:
1. 92 тисячі гривень було витрачено додатково на оплату підрядних робіт фірмам «Енергія» та «Артхаус» без коригування кошторисної документації.
2. Договірні відносини з ТОВ «КЕС» спричинили неефективне використання коштів у розмірі 33 мільйони гривень.
Про це заступник розповів трохи детальніше. Мовляв, КЕС з юридичними особами уклав прямі договори на очистку води, а з фізичними особами має справу комунальний водоканал, який збирає з них гроші, потім відщеплює з них кошти за очистку і перераховує КЕСу. І внаслідок того, що люди боргують за свої послуги, водоканал витрачає свої гроші на оплату очистки.
Керівництво міста бачить два способи вирішення цієї проблеми. Або КЕС формує свою абонентську службу і укладає угоди з кожним мешканцем міста за свої послуги, або ж віддає водоканалу обслуговування і юридичних споживачів та надає повний доступ до своєї бухгалтерії, витрат електроенергії тощо. І поки що йдуть перемовини з цих питань.
(Чомусь на водоканалі аудитори не побачили ні проблем із заборгованістю по зарплаті, по невідповідності тарифів, як це вони побачили в теплоенерго, ні хоча б такі проблеми, як закупка з шалену ціну юридичних послуг, про що ми писали раніше в газеті – авт.).
У «Бердичівтеплоенерго» аудитори знайшли більше проблем, головною з яких є несвоєчасне відшкодування різниці в тарифах, яке привело до боргів за газ та штрафів у розмірі більше 30 мільйонів гривень за це.
Збитки від того, що внутрішньобудинкові мережі неефективно обслуговують їх балансоутримувачі (жеки чи ОСББ) і що не мають приладів обліку. Власним коштом теплоенерго вже встановило 30 будинкових лічильників, але цього замало.
Неефективне використання коштів, яке полягає в тому, що зроблені за 190 тисяч гривень проекти реконструкцій та ремонтів об’єктів теплопостачання не були втілені в життя за відсутністю коштів. «Взагалі, – сказав Артем Азізов, – ми тепер будемо проектувати щось, лише маючи кошти на будівництво чи ремонт». (Про проекти і ціни на них ми писали теж більш ніж достатньо – авт.)
Не отримана вигода в 905 тисяч гривень від того, що закриті котельні не здавались в оренду чи не були продані, а натомість під ними сплачується земельний податок. Сергій Орлюк додав до цього, що потрібно їх розбирати, бо сьогодні їх все одно ніхто не купить (ця новина взагалі ошелешила, бо а хто ж їх пропонував для оренди чи продажу?!!).
Ну і найбільша цифра по теплоенерго – 38 мільйонів неотриманого прибутку – «вилізла» з того факту, що довго встановлюють нові тарифи, що спричиняє збиткову роботу підприємства.
Ну і, нарешті, перейшли до питання, за відповіддю на яке сюди і прийшли працівники жеку. Комунальне підприємство «ВЖРЕП №7» виконує роль управляючої компанії для більшості багатоквартирних будинків міста.
Його перевіряли спеціалісти податкової служби за період з 2011 року до 2021 рік. І встановили факти несплати ПДФО, ЄСВ і військового збору на суму 2,2 мільйони гривень, а разом із нарахованими фінансовими санкціями та штрафами ця сума зросла до 2,7 мільйонів гривень. Також було встановлено, що в окремі періоди підприємство витрачало коштів (чи набирало боргів) набагато більше, ніж отримувало відшкодувань від населення за надані послуги.
Низькі тарифи на ці послуги та неможливість їх збільшення згідно з новим законодавством без згоди мешканців, привело до того, що сьогодні на підприємств є піврічні борги із заробітної плати працівникам, які становлять близько 2,5 мільйонів, півмільйону боргу перед «Житомирліфтом» та інших, менш об’ємних боргів.
Але, крім податкової інспекції, ВЖРЕП №7 перевіряв також і новостворений у міськвиконкомі контрольно-аналітичний відділ. Перед звітом його керівника Володимира Ніжніка міський голова зауважив, що багато хто говорив, що такий відділ не потрібний, але ось – перші результати.
І тут-то і прозвучали слова, винесені в заголовок статті про «чорну» бухгалтерію, яка «процвітала» на підприємстві до березня 2021 року (тобто в час, коли цим комунальним підприємством керувала Галина Ханіна).
Слідчі нового відділу знайшли те, чого не побачила навіть податкова інспекція, – заяви працівників про видачу їм зарплати з тих коштів, які безпосередньо в касу підприємства приносили споживачі послуг, відомості такої виплати та інші документи, які свідчать, на думку колишніх міліціонерів, про серйозні зловживання. Матеріали цієї перевірки міськвиконком уже передав до прокуратури для прийняття відповідних заходів реагування.
Подальші пів години спілкування учасників вчорашньої зустрічі вилились у дискусію в зв’язку з питаннями журналістів: «Чому місто не може надати фінансову допомогу комунальному підприємству або ж ясно сказати, що з такої то дати це підприємство буде ліквідоване?». Та питаннями працівників жеку: «Коли буде зарплата і взагалі ЩО НАМ РОБИТИ?!!».
На жаль, чітких і ясних відповідей на свої питання ні журналісти, ні працівники підприємства не отримали. Міський голова лише неодноразово наголошував, що борги, які утворені за період його каденції, будуть погашені, а інші…