Такий висновок зробили члени виконавчого комітету Бердичівської міської ради на засіданні, що проходило надвечір четверга. Питанням захисних споруд, їхньою кількістю, станом, місткістю вони цікавилися ще раніше і навіть звучало прохання до міського голови, аби спеціаліст з цього питання виступив з доповіддю.
І ось на цьому засіданні в порядок денний було винесено проект рішення «Про стан збереження та розвитку фонду захисних споруд цивільного захисту Бердичівської міської територіальної громади». Доповідав керівник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Віктор Рябушко.
За його словами, для захисту населення використовуються сховища, протирадіаційні укриття та найпростіші укриття, в тому числі підвали і підвальні приміщення багатоповерхових житлових будинків. На території Бердичівської міської територіальної громади нараховується 47 захисних споруд цивільного захисту. Це 3 сховища, в які можу вміститися 2 тисячі 90 осіб, і 44 протирадіаційні укриття, розраховані на 12 тисяч 600 осіб. Тобто разом вони можуть укрити трохи більше 19 % населення та додатково є 2 укриття, розташовані на території села Скраглівка, передані на баланс міста.
Також було визначено найпростіші укриття у виглядів підвалів та погребів, яких у нашій громаді нараховується 195, де можна розмістити більше 61 тисячі осіб. Всього у захисних спорудах цивільного захисту можна розмістити 76 тисяч 306 бердичівлян. Додатково для Бердичівської міської територіальної громади потрібно добудувати 18 протирадіаційних укриттів, які будуть розраховані на укриття близько 4 тисяч осіб із розрахунку по 200-300 осіб на одне.
Форма власності цих захисних споруд, як зазначив Віктор Рябушко, є різною. У приватній власності знаходиться 15 одиниць, в тому числі і 3 сховища. У комунальній власності – 22 одиниці, із яких 2 – на території села Скраглівка. В державній власності – 10 укриттів.
Відповідальність за утримання захисних споруд лежить на балансоутримувачах, вони зобов’язані привести їх у стан готовності для використання за призначенням. Контролює це і перевіряє відділ з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення.
Стан споруд цивільного захисту оцінюється за трьома показниками: готова, обмежено-готова та неготова. З 3-х наявних у Бердичеві сховищ кожне якраз і займає по одному показнику стану готовності. З 44-х протирадіаційних укриттів 42 – обмежено-готові і 2 приватної форми власності – неготові («Авторембуд» і «Укртелефом»).
В багатьох випадках в таких спорудах та укриттях потрібно відновлювати електропостачання, водопостачання, вентиляцію і їх потрібно підтримувати у нормальному стані для, не дай бог, вимушеної експлуатації.
Насамкінець члени виконкому запитали у керівника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення про те, чи будуть ті захисні споруд, які є приватними, у разі потреби використані на користь бердичівлян. Віктор Рябушко наголосив, що кожен власник, який немає захисної споруди, укладає договір тією структурою, у якої на обліку така споруда є, тобто з балансоутримувачем.
Здійснюється облік таких приватних споруд, але вони не підпорядковуються міській владі і впливати на них ніяк не можна, лише укласти вищевказану угоду. В основному це галузеві споруди, тобто на якихось підприємствах. У них, у разі надзвичайної ситуації, першочергово розміщують тих, хто там працює. І якщо, виходячи із загальної місткості захисної споруди, працівники займають її повністю, то такий договір не підпишеш. А якщо на підприємстві працює менше працівників, аніж є місць в укритті, то воно може вмістити й інших людей, і в такому випадку відповідну угоду можна укласти.