Ще в березні минулого року в Бердичеві розпочався процес збільшення тарифів на водопостачання, водовідведенння та очистку стоків, і до цього часу він ще не закінчився. Тобто, рішення, яке в принципі могло бути прийнято майже одномоментно (хіба що 10 днів для оприлюднення та обговорення), розтягнулось у часі майже на рік. А якщо врахувати те, що буде нижче описано, то й на термін більше року.
Підприємства, які проводять водопостачання, відведення та очистку стоків (комунальне «Бердичівводоканал» та приватне ТОВ «КЕС») ще в березні прорахували свої витрати та у зв’язку з підвищенням цін на електроенергію, мінімальної зарплати та інших складових витрат, повідомили про наміри підвищити тарифи на свої послуги. Ціна кубометра води мала б зрости за їхніми розрахунками з 50 грн до 82,30 гривень.
Після такого оприлюднення це питання з розряду економічних перейшло в розряд політичних, і як окремі місцеві політики чи цілі фракції у міськраді (місцеві групи впливу) взялись за «відстоювання» прав простих бердичів’ян. Тягнулась ця катавасія довго, і врешті-решт завершилась тим, що водоканал зменшив на одну гривню свій розрахунок, а міський голова «з барського плеча» виділив додатковий мільйон на компенсацію 15% нового тарифу.
Та, процес ще не закінчився, адже з березня і до цього часу так і не було прийнято новий тариф на очистку стоків. Спеціально створена робоча група перевіряла розрахунки вздовж і впоперек, долучились до цього і правоохоронці, і КЕС таки зменшив їх прогнозований розмір на 1 гривню (з 25,38 до 24,30). Саме такий розмір нині виноситься на засідання виконавчого комітету, відповідний проект якого оприлюднено ще 27 грудня.
Але й це ще не кінець епопеї. Адже мільйона гривень на «компенсацію» 15% тарифу вистачило лише до кінця минулого року. В бюджеті 2025 року передбачили на різницю в тарифах комунальному водоканалу (чомусь жодного разу таку різницю не планували для «КЕСу») в розмірі 3,5 мільйони гривень. Станом на зараз в середньому за місяць водоканал втрачає один мільйон через неприйнятий в повному обсязі тариф, тому закладених коштів вистачить максимум на три місяці.
А після цього все одно прийдеться застосовувати повний тариф. Хіба що, відповідне рішення тепер не буде виглядати, як «збільшення тарифу» і потребувати тривалих регуляторних процедур, а буде прийняте у вигляді змін до попереднього рішення шляхом вилучення пункту про 15-відсоткову знижку.
І тепер постає інше питання: «А чи варто було цілий рік «тягти кота за хвіст», щоб врешті-решт прийти до того самого, що мало бути?». За цей час і ці гроші можна було б хоч трохи поповнити технічні та людські можливості підприємств, які надають життєво необхідні послуги, адже їм щодня доводиться латати старі мережі та підтримувати водопостачання хоча б на існуючому рівні, не говорячи за якийсь розвиток.
P.S. Після прийняття нових тарифів на очистку стоків (на найближчому засіданні виконкому), сума в платіжках бердичів’ян зросте на 8 гривень за кожний кубометр води.