Вчора на офіційному сайті міської ради було оприлюднене повідомлення комунального підприємства «Бердичівтеплоенерго» про намір здійснити зміну діючих тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та встановлення тарифу на надання послуг з постачання теплової енергії.
Наш Telegram канал: https://t.me/rio_berdychiv_informatsiya
І хоча в ньому червоним кольором виділено, що тарифи на цей опалювальний сезон не будуть змінюватись, але який сенс тоді такого оголошення було не зовсім зрозуміло. За роз’ясненням довелось звернутись до спеціалістів комунального підприємства. В результаті спілкування з юристом, економістом та директором вдалось зрозуміти наступне.
Незважаючи на те, що для клієнтів теплоенерго ціни на його послуги залишаються такими ж, як в минулому опалювальному сезоні, реальний розрахунок собівартості підприємство все одно має робити щорічно. Саме ці «теоретичні» тарифи змінюються для визначення розмірів відшкодування, для встановлення по ним цін для котелень на альтернативному паливі і, взагалі, для того, щоб держава мала інформацію про реальну собівартість послуг теплопостачання в кожному місті та регіоні.
За цінами позаминулого сезону вартість однієї гігакалорії становить 1693 гривні, і саме стільки за неї буде платити населення в цьому опалювальному сезоні. Хоча насправді на її вироблення та постачання за розрахунками сьогодні потрібно затратити 2354 гривні і навіть в минулому сезоні вона реально коштувала вже 2298 гривень. Тобто на виробництві кожної гігакалорії теплоенерго вже в минулому році мало 500 гривень збитків, а в цьому році матиме ще більше. Тож зрозумілою є цифра в пояснювальній записці про те, що лише у 2021 році «Бердичівтеплоенерго» отримало 22 мільйони збитків.
Хто має відшкодовувати цю різницю в тарифах – міський, обласний чи державний бюджет – поки що ніхто не знає. Фактично, теплопостачання вважається соціальною послугою, яку хтось має дотувати. Добре це чи погано – важко сказати однозначно, але поки що воно так.
P.S. Хотів уже в цьому тексті не згадувати про те, що у міст, які перейшли на індивідуальне опалення житла, ситуація виглядає набагато кращою, але, напевно, доведеться про це писати ще не раз…