У Бердичівській міській раді 3 жовтня вели мову про одвічно актуальну тему — безпритульних собак. Це відбулося на засіданні новоствореної робочої групи, яка мала б займатися «питанням розробки заходів з регулювання чисельності безпритульних та безпородних тварин». До цієї групи увійшло 10 осіб, зокрема посадовці та депутати. А також були присутні волонтери та навіть ветеринар однієї з ветклінік міста.
Уроки доброти
Позаяк засідання відбувалося вперше, то присутні намагалися розібратися з напрямками, на які нібито варто звернути увагу. Виявилося, що «собаче питання» потрібно вирішувати не тільки методом стерилізації тварин, але й проводити роз’яснювальну роботу серед школярів та їхніх батьків. І, як не дивно, цього разу дія випередила думку, оскільки ще у вересні заступниця міського голови Наталія Палкіна та начальниця управління ЖКГ Наталія Нехворовська особисто провели перше таке заняття у міській гімназії під назвою «Уроки доброти».
На думку робочої групи, працювати з молодим поколінням бердичів’ян є слушною ідеєю. Тож її не просто підтримали, але й запланували виділити близько 40 тисяч гривень для розробки брошур/листівок з агітацією щодо гуманного поводження з тваринами.
Також на сьогодні відомо, що небайдужі волонтери ГО «Ліга допомоги тваринам» створили білборди з соціальною рекламою щодо відповідального поводження з тваринами. Плакати створювалися на громадських засадах, жодних бюджетних коштів ні на розробку, ні на розміщення використано не було й не буде. Рекламу скоро можна буде побачити на вулицях міста.
Стерилізація 120 тварин до 2025 року
Особисто я, як можливо й ви, любі читачі, не вірю у дієвість соціальної реклами у найближчі роки. Тож як щодо розмов практичного розв’язання проблеми? І такі теж велися, до прикладу, за підрахунками присутніх, стерилізація однієї особини жіночої статі обійдеться місту приблизно у 2800 гривень (якщо цю послугу надаватиме клініка «Айболіт»). Минулого року за підрахунками, які були озвучені, у місті відловили та стерилізували 201 собаку. До кінця 2024 року робоча група планує зробити все для того, щоб провести процедуру ще для 120 безпритульних тварин. На це потрібно виділити з міського бюджету понад 300 тисяч гривень.
Для виділення коштів потрібно провести сесію міської ради, яка повинна була б затвердити таке рішення. Але головна проблема полягає в тому, що попередньо на розгляд сесії це питання виносилося вже двічі. І двічі депутати за нього не проголосували. Чому ж? Можливо, через клініку, яка фактично є монополістом у місті, а можливо, депутатам подобається сучасна екосистема Бердичева…
До речі, щодо клініки, за словами як ветеринарів, так і волонтерів, жоден заклад у місті, окрім «Айболіту», технічно не може здійснювати стерилізацію та вакцинацію безпритульних собак. Вся справа у відсутності місця чи загалом можливості для перетримки тварин. А нагляд їм вкрай необхідний протягом цілих 14 діб після проведених процедур. Так, можливе залучення до цієї роботи фахівців з інших міст України. Однак це займе більше часу та, ймовірно, коштів.
Підрахунок безпритульних собак
Завершальною нотою засідання було прохання від секретаря міської ради Богдана Коляди підрахувати приблизну кількість собак на території міста. Ідея має свою логіку, адже важливо бачити ефективність проведення стерилізації собак у майбутньому. Але залишилося найважливіше питання – як саме та хто саме має це робити? Спойлер: питання не риторичне, його доручили вирішити працівникам управління ЖКГ до наступного засідання робочої групи, яке має відбутися вже невдовзі.