Деякі міста вже давно ввели її, деякі ще не вводили, а в Бердичеві для повідомлення про це доленосне рішення обрали День брехні і сміху – 1 квітня.
Саме цього дня на Офіційному сайті міськвиконкому було оприлюднено договір про публічну оферту та ще кілька документів до нього. Я перечитав їх всі, але питань виявилось більше, ніж відповідей, тому й звернувся за роз’ясненнями до директора водоканалу. Щоб собі стало зрозуміліше і людям розповісти про нововведення притомною мовою.
Необхідність нового платежу виникла ще в 2019 році, коли постановою Кабміну було заборонено в розрахунок тарифу вносити затрати, які мають увійти в абонплату. А саме – затрати на утримання абонентського відділу підприємства, друк квитанцій, їх розноску, тощо.
Кілька років водоканал не вводив цю абонплату, бо це потребувало б переукладання договорів з кожним абонентом (яких зараз в Бердичеві є 23 тисячі). А затрати абонвідділу лягали збитком на бюджет підприємства. І тільки на початку цього року були прийняті нові законодавчі та нормативні документи, які обумовили укладання загального (публічного) договору між надавачами комунальних послуг та їх абонентами. Саме тому і з’явився наказ директора підприємства про введення з 1.05.2022 р. нової абонплати.
Для її розрахунку поступили просто – затрати на абонвідділ розділили на кількість абонентів і отримали цифру 6 гривень 96 копійок, яка в свою чергу ділиться навпіл на послуги водопостачання і водовідведення. Тобто, якщо в будинку є каналізація, то його власники, як і власники більшості квартир, будуть платити додатково тепер 6,96 гривень в місяць, а якщо тільки вода, то 3,48 грн.
Як розповів керівник підприємства, в інших містах така абонплата має значно більший розмір. І ще раз наголосив, що вона не залежить від кількості спожитої води чи кількості мешканців у приміщенні.
Але ця плата може змінюватись. Можуть вирости затрати на утримання абонвідділу або ж у будинку буде встановлено вузол комерційного обліку. Згідно з постановою, затрати на встановлення такого вузла та його обслуговування входять саме в абонплату, а не в тариф на воду.
Крім того, можливе й збільшення тарифу за кубометр води, якщо ОСББ вирішить укласти з водоканалом договір на обслуговування внутрішньо будинкових мереж водопостачання. Саме для цього зараз на всіх квитанціях споживачам пропонують визначитись з типом договірних відносин.
Тобто, цілком можливо, в найближчому майбутньому, можлива ситуація, коли в двох сусідніх багатоквартирних будинках буде відрізнятись як ціна за куб води, так і абонплата.
І все б було нічого, але, перечитуючи багатосторінковий публічний договір, я помітив пункт № 13: «Обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку, за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку».
А особливо словосполучення «питна вода». Такої в своїх кранах не бачила вже десятки років більша частина Бердичева, і невідомо чи колись побачать.