Ще кілька місяців тому стіна старого будинку в центрі Бердичева просто впала, оголивши інтер’єри двох квартир, які там розміщувались. Їхнім жителям надали тимчасове житло, а потім у міськвиконкомі стали думати, що робити з аварійною частиною будинку.
Цей будинок, збудований понад сто років тому, стоїть на розі вулиць, і тому один з його фасадів виходить на вулицю Соборну, другий – на вулицю Житомирську (і саме за нею має офіційну адресу), а третій – на вулицю Торгову. Колись його власнику, напевно, дуже дорого обійшлось це місце, але й прибутку цей будинок, напевно, приносив більше, ніж деінде.
Зруйнувалась частина будинку, яка виходить саме на вулицю Торгову, а дві інші частини поки що стоять, хоча ознаки майбутніх проблем (численні тріщини) вже видно і на них. Так склалось на цей момент, що підвали цього будинку знаходяться в комунальній власності, перші поверхи зайняті комерційними приміщеннями приватної власності, а другий поверх займають житлові квартири незрозумілої власності, в яких давно майже ніхто не живе. Останню мешканку однієї з квартир вивезли сьогодні, надавши їй тимчасове житло.
Коли я писав про руйнацію старої стіни, то пропонував продати аварійну частину будинку на аукціоні та дозволити майбутньому власнику здійснити капітальний ремонт або ж будівництво на цьому ж місці нової споруди в аналогічному стилі фасадів. І думаю, що такі охочі знайшлись би, адже місце, яке сто років тому було комерційно привабливим, залишається таким і сьогодні. А там, дивись, новий власник зміг би викупити і другий поверх інших частин будинку та разом з власниками першого поверху провести реконструкцію всієї будівлі.
Місто у такому випадку отримало кошти до бюджету та позбулось проблем. Але навіть пробувати піти таким шляхом або хоча б обговорити його ніхто в міськвиконкомі не захотів. Там, напевно, думають, що витрачати гроші з бюджету — це значно цікавіший і вигідніший шлях. Депутати погодили виділення з бюджету спочатку 75 тисяч на ПРОЄКТ ДЕМОНТАЖУ, а потім ще майже пів мільйона гривень на саме розбирання будівлі.
У ВЖРЕПі №7, який є балансоутримувачем будівлі, казали, що після демонтажу будуть замовляти ще дослідження і проєкти, які покажуть, що ще треба робити, аби інші частини цього будинку теж не завалились і щоб до них був доступ. Адже єдині дерев’яні сходи, які вели на другий поверх, будуть теж демонтовані.
У тендері, який був оголошений 18 вересня, взяв участь лише один учасник, приватний підприємець Руслан Козлюк з Житомира, який за очікуваної ціни в 411 тисяч погодився зробити ці роботи за 405 тисяч. Сьогодні він розповів журналісту, що сам він родом з Бердичева, тому добре знає всю нашу ситуацію, і це вже не перший його подібний об’єкт у місті. Це його люди розбирали будинок по вулиці Вінницькій, 14 та по Героїв України, теж за немалі бюджетні кошти.
Підприємець говорить, що він спеціалізується на подібних роботах та має відповідні дозволи від охорони праці, яких немає у багатьох будівельних організацій. Роботи з демонтажу планує виконати десь за тиждень, ніякі матеріали від розбирання не підуть на повторне використання, їх вивезуть на звалище як будівельне сміття.
Що буде надалі на цьому місці він не знає, мовляв, це будуть вирішувати ВЖРЕП та керівництво міста. І за нашою давньою традицією тут ще довго може сяяти в кращому випадку порожня ділянка, а в гіршому — сміття і хащі. Може, хоч тепер надумаються запропонувати її підприємцям?..