Власний автомобіль для багатьох, як дитина, за якою потрібен догляд та постійна увага. Адже від цього залежить справність вашої “ластівки”. Погодьтесь, що будь-яка поломка завдає неабиякого клопоту. У матеріалі ми розглянемо причини несправності стоп-сигналів та як їх усунути.
Як працюють стоп-сигнали
Стоп-сигналами називаються ті частини задньої оптики автомобіля, які активізуються, коли водій натискає на педаль гальма. У цей момент кінцевий вимикач замикає контакти, через що стоп-сигнали запалюються червоним світлом. Коли водій відпускає педаль, контакти розмикаються, а ліхтарі перестають горіти.
Чому стоп-сигнали не працюють
Причин може бути декілька:
- Перегоріли лампочки. Термін їхньої служби залежить від типу лампи. Галогенні доводиться міняти частіше, але вони дешеві. А світлодіодна оптика служить по багато років, але коштує дорожче.
- Окислилися контакти. Металеві частини контактних з’єднань окислюються через вологість. Коли це трапляється, струм не може пройти по дротах через різкий стрибок опору.
- Перегорів запобіжник. Таке буває через коротке замикання, перевантаження в роботі бортового ланцюга або через окислення проводів.
- Несправний кінцевий вимикач. У народі цю деталь ще називають жабкою або рубильником. Коли водій натискає на педаль гальма, активізується кінцевик, який вмикає й вимикає стоп-сигнали.
- З’явилися проблеми із заземленням. Усі електричні компоненти потребують заземлення, для цього один із кінців зазвичай підключають до металевої частини поблизу. Наприклад, до кузова. Погіршення контакту деталей може бути пов’язане з окисленням проводів або механічним пошкодженням.
- Пошкоджено проводку. Дроти можуть обірватися, замкнутися між собою або неправильно під’єднатися внаслідок якогось механічного пошкодження.
- Стався збій у роботі електронних систем. У сучасних машинах до педалі гальма, на роботу якої зав’язана робота стоп-сигналів, під’єднані всілякі електронні помічники: антиблокувальна система, утримання машини в заторах, круїз-контроль та інші. Збій у роботі однієї з цих систем може призвести до відключення інших, зокрема стоп-сигналів.
Що робити, якщо не працюють стоп-сигнали
Порядок дій залежить від причини ламання: шукайте можливий варіант й переходьте від одного алгоритму до іншого. Вони розташовані в порядку від найпростішого до складного.
Перевірити та замінити лампочки
Найпростіший спосіб розв’язання проблеми – оновити лампочки, якщо вони перегоріли. Це трапляється рідко, задні стоп-сигнали можуть працювати аж до закінчення повного терміну служби автомобіля.
Ось що необхідно зробити, щоб замінити перегорілу лампочку: відкрити багажник, зняти панель, яка захищає задні фари потім відкрутити викруткою болти та від’єднати роз’єм від цоколя.
Вийміть лампу з патрона. Якщо вона галогенова, то всередині буде помітна спіраль, що лопнула. Тоді потрібно просто встановити нову лампу на місце. Якщо оптика світлодіодна, вставте куплену лампочку, а потім перевірте працездатність стоп-сигналів. Тому що візуально справні та перегорілі світлодіоди не розрізнити. Якщо світло запалилося, значить, проблема була саме в лампочці. Встановіть захисну панель на місце і закрийте багажник.
Почистити контакти
Візуально помітити окислення контактів можливо не завжди. Тому не вийде просто подивитися і зрозуміти, що справа саме в них. Їх у будь-якому разі доведеться почистити. Шкоди ця процедура точно не принесе. Ба більше, робити це потрібно регулярно, особливо в старих машинах з погано захищеними від води проводами.
Є три способи очищення:
- Покрутіть лампу в патроні. Цього буде достатньо, щоб окиснений шар обсипався.
- Витягніть лампочку і почистьте наждачним папером усі з’єднання.
- Пройдіться по всіх з’єднаннях ватною паличкою, змоченою в спиртовій рідині.
Замінити запобіжник
Для початку потрібно знайти блок, у якому розташовується запобіжник. Зазвичай він розташований під панеллю приладів, але краще уточнити інформацію в інструкції з експлуатації, оскільки в різних машинах місце може відрізнятися.
На кришку блоку, як правило, наклеєна схема контактів. Якщо немає, пошукайте її в інструкції або в інтернеті. Потім на схемі потрібно знайти зображення запобіжника, який відповідає за задні стоп-сигнали. Це може бути іконка або слово Stop. У деяких машинах клаксон й стоп-сигнали під’єднані до одного запобіжника.
Якщо запобіжник перегорів, то його потрібно замінити. Зверніть увагу, що у нового елемента має бути та сама сила струму, що й у старого. Крім того, важливо з’ясувати причину, через яку деталь згоріла. Інакше ви можете зіткнутися з тією ж проблемою ще багато разів.
Але не варто цим займатися, якщо ви точно не знаєте, як влаштована електрична система автомобіля. У цьому разі самостійний ремонт може призвести до пошкоджень дорогих електронних блоків або до згорілої проводки. Тому цю роботу краще доручити фахівцеві.
Полагодити кінцевий вимикач
Проблеми з «жабкою» найчастіше виникають через окислення контактів або обрив проводів. Ось що потрібно зробити, щоб підібратися до вимикача:
1. Переконайтеся, що педаль гальма перебуває в стані спокою. Тобто її не можна витискати під час заміни.
2. Рубильник знаходиться на кронштейні педалі гальма, від’єднайте його. Зазвичай це можна зробити, повернувши кінцевий вимикач на 90 градусів проти годинникової стрілки
3. Почистьте контакти. Для цього протріть їх ватною паличкою, змоченою в спиртовій рідині.
4. Зберіть кінцевий вимикач і перевірте, чи запрацювали стоп-сигнали.
Якщо очищення не допомогло, то потрібно буде замінити деталь на нову.
На деяких автомобілях «жабку» можна регулювати, тобто встановити її ближче або далі до педалі гальма. Від цього залежить, коли будуть загорятися стоп-сигнали. Щоб змінити положення вимикача, необхідно ріжковими ключами покрутити гайки, які знаходяться на його різьбі.
Знайти пошкодження в проводці та збій у заземленні
Це складний випадок для діагностики та лагодження. Ми рекомендуємо звернутися до хорошого автосервісу, щоб знайти, в якому саме місці пошкодилися дроти або виникли проблеми із заземленням.
Для діагностики знадобиться електрична схема проводів на конкретну модель та розуміння, в якому місці розташовані джгути електропроводки, куди підведені роз’єми. Перевіряти потрібно дроти, які йдуть від блоку запобіжників до вимикача стоп-сигналу й від нього до задніх ліхтарів.
Продіагностувати електронні системи
Знайти збій у роботі електронних помічників можна тільки в професійному автосервісі. І тільки в тому, в якому працюють геніальні електрики. Після виявлення проблеми несправні компоненти потрібно буде замінити. А потім видалити коди помилок з пам’яті електронного блоку комп’ютера.
Якщо ви у пошуках комфортного, стильного та надійного автомобіля, то радимо звернути увагу на вживані Ford Fusion. Дізнатись про усі переваги можна у статті.