Шардоне настільки популярне, що воно є майже синонімом білого вина. Незалежно від того, чи це насичена, “масляниста” пляшка з Долини Напа, достойне витримки та складне біле бургундське або одне із тисяч видатних зразків з усього світу, шардоне може все.
Chardonnay — найпопулярніший у світі сорт винограду, який використовується для виробництва білих вин. Цей виноград із зеленою шкіркою є результатом схрещування сортів піно нуар, піно блан і гуе блан багато століть тому. Його смаки і аромати можуть різко відрізнятися залежно від місця, де його вирощують та виробляють вино. Шардоне може набувати як легких, чітких, мінеральних ароматів Старого Світу, невитриманих вин у Шаблі (Франція), так і дубових версій Нового Світу, які відображають горіховий, маслянистий і тропічний фруктовий аромат. Виноград шардоне здебільшого вирощують для створення моносортових вин, але також використовують у різноманітних купажах білих вин, наприклад, шампанське.
Аромат і смак шардоне
Шукаєте солодке шардоне, невитримане або таке, яке наповнює ваш смак масляною теплотою? Під впливом ґрунту, клімату та витримки, шардоне може мати безліч профілів смаку, щоб задовольнити будь-які ваші потреби. В цілому це сухе біле вино середньої щільності з помірною кислотністю від яскраво-солом’яного до насиченого золотистого кольору. Смак шардоне може виражати відтінки лимонної цедри, зеленого яблука та грейпфрута, якщо вино не витримане, але якщо витримано в дубових бочках, профіль смаку набуде повніших ароматів дуба з тривалим масляним відтінком і нотками ванілі та прянощів.
Кожне шардоне може запропонувати смаку щось своє.
Стилі шардоне в різних країнах
На смак і аромат шардоне впливають багато факторів, зокрема одним із найважливіших є кліматичні умови та місце культивування винограду. Як було сказано вище, один і ой же сорт винограду проявляє себе по-різному в різних умовах вирощування. Тому країна та регіон походження відіграють дуже важливу роль. Розглянемо більш детально особливості шардое в різних кліматичних умовах та країнах.
Холодний клімат
Бургундія
Шардоне для Бургундії – це те ж саме, що мюнхенське пиво для Октоберфесту. Обидва йдуть пліч-о-пліч: зелені пастирські пагорби Бургундії покривають вапняковий ґрунт, де росте виноград.
Бургундське шардоне буде середньої консистенції, з приємною кислотністю і з яскраво-чистим смаком, ідеальним для поєднання з їжею.
Саме цей вапняково-глинистий ґрунт надає бургундському шардоне виразну, схожу на кремінь, якість. Ці м’які мінеральні ноти додають вимір легким ароматним фруктам в ароматі, а саме лимону, яблуку та дині.
Враховуючи його історичну виноробну претензію на славу, регіон має звичку наклеювати свою назву на всі види вина, які він виробляє, що може викликати плутанину, коли ви шукаєте знайомий сорт. Наприклад, пляшки червоного вина з Бургундії – це піно нуар, тоді як пляшки білого вина з Бургундії – не що інше, як шардоне.
Шампань
Шардоне в Шампані використовують як для виробництва шампанського, так і для виготовлення моносортових вин. Таке шардоне буде надзвичайно витонченим та елегантним, демонструючи ноти кісточкових фруктів, таких як персик і нектарин. Холодний вологий клімат цього північного регіону захищає природну кислотність винограду. Його унікальний пористий і крейдяний ґрунт також допомагає поглинати певну гостру мінеральність, яка так яскраво виражена в французькому шардоне, надаючи цьому типу більш круглий і гладкий фініш.
Sonoma Valley (США)
Ми можемо подякувати Долині Сонома за те, що допомогли розмістити каліфорнійське шардоне на карті. Північний регіон має 18 окремих американських виноградарських районів (AVA) і понад 400 виноробень, кожна зі своїм мікрокліматом і терруаром, які виробляють одні з найкращих у Новому Світі шардоне.
Фактично, шардоне є найбільш поширеним сортом винограду в усій Каліфорнії. У невитриманому вигляді шардоне Sonoma Valley особливо легке, солодке та освіжаюче, зі смаком абрикоса, зеленого яблука та цедри лимона. Дубове каліфорнійське шардоне привносить ті фірмові нотки ванілі, пекарських спецій і масла, відтінками кедра. Обидва типи матимуть високу кислотність, середнє тіло та тривалий м’який смак.
Теплий клімат
ПАР
В Південній Африці одні з найкращих насичених, кремових і “еластичних” шардоне на ринку, а також це ідеальна основа для витримування у дубі. Теплий клімат із помірними океанськими дощами та туманами (особливо для виноградників поблизу узбережжя) дозволяє отримати яскравий і насичений виноград.
Південноафриканські шардоне не втрачають своєї характерної кислотності, а також демонструють красиві відтінки ананасу, персика та інжиру, з нотами підсмажених горіхів.
Долина Вілламет (США)
Шардоне Willamette Valley підходить для тих, хто шукає яскравих, освіжаючих кісточкових і цитрусових якостей, властивих шардоне з прохолодним кліматом. Chardonnay також містить чудові відтінки різних мінералів, які посилюють кислотність і роблять пляшку з цього регіону особливо яскравою та енергійною.
Північна та Південна Італія (холодний та теплий клімат)
Італійське шардоне – це цілий світ.
Південноіталійське шардоне з Сицилії та Умбрії помітно м’ясистіше, ніж його північні родичі. Вино має тропічні, більш солодкі фруктові ноти, як-от ківі та ананас, з приємною кислотністю лимона та лайма. Після витримки в дубі італійські вина мають нотку прянощів, яка посилюється кислотністю, але не пригнічується нею.
Північноіталійське шардоне з таких регіонів, як П’ємонт і Асті, легше й гостріше. Фруктові смаки включають лимон і білий персик.
Австралія
Цей сорт найкраще почувається в морському кліматі мікрорегіонів, таких як Долина Маргарет, Аделаїда-Хіллс і острів Тасманія.
Теплий клімат Австралії дарує вину соковиті, яскраві смаки тропічних фруктів, таких як стиглий інжир, диня та манго.
Австралійські винороби витримують шардоне у дубі для додаткового балансу, що також дарує вину ноти смажених горіхів, прянощів та ванілі.
З чим пити шардоне
Широкі смакові профілі шардоне дозволяють поєднувати з ним різноманітні страви і зараз ми розглянемо найбільш вдалі поєднання.
Шардоне без витримки у дубі — відмінний партнер до свіжих морепродуктів. Також обирайте суші, білу рибу, устриці в половинці мушлі, молюсків, омарів, крабів та інших злегка приправлених молюсків. Чіткі нотки шардоне добре поєднуються з легкими маслянистими стравами з птиці, такими як куряча піката, і м’якими вершковими сирами, зокрема брі, моцарелою та фонтіною. На десерт спробуйте свіжі фрукти, лимонний чізкейк, ванільний пудинг або абрикосові пироги.
Дубове шардоне може протистояти більш ситним і жирним морепродуктам, включаючи смаженого або копченого лосося, крабові котлети та палтус із травами. Більш сміливий стиль цього білого вина також доповнює свинячу вирізку та страви з макаронних виробів без м’яса, як-от грибне різотто та гарбузовий кабачок або гарбузові равіолі. Вибирайте напівтверді сири, такі як чеддер або конте. Щоб отримати солодке завершення, ви не помилитесь із листковою хрусткою випічкою, як-от яблучний штрудель, полуничний коблер і цитрусове суфле, які підкреслять підсмажені маслянисті нотки вина.