Здавалося б, туристичні локації України не можуть більше ні чим здивувати. Чого вже тут тільки не побачиш: гори, полонини, моря, прекрасні озера та неозорий зелений степ. Стільки загадок вже досліджено та розв’язано, але наша країна досі приховує у маленьких селищах справжні скарби. Ми неодноразово згадували, що подорожуючи по маленьких селищах, можна знайти щось дуже неочікуване, до прикладу, палаци, фортеці, неймовірної краси храми та просто незліченну кількість панських помість. Деякі з них збереглися краще, деякі занепадають, але відвідувати їх дуже цікаво, а головне важливо – бо кожна копійка, кожен розголос, дає надію на збереження нашої культурної спадщини.
Середньовічна садиба Львівщини
На Львівщині можна знайти досить багато цікавих пам’яток архітектури, але одна з найцікавіших – це Підгорецький замок. Його назва не співзвучна з жодним господарем цих стін, а походить просто від місця розташування – села Підгірці. Перші згадки про розкішне помістя датуються 1635–1640 роками. Тоді на цих землях почав зводити собі маєток гетьман та головнокомандувач збройних сил Речі Посполитої Станіслав Конєцпольський. Пан Станіслав довірив справу двом архітекторам – італійцю Андре дель Акві та французу Гійомау Левассеру. Майстри при створенні будівлі віддали данину італійській класиці, навіть внутрішня організація зроблена на італійський манір.
Золота доба Підгірців
Після смерті одного головнокомандувача, замок перейшов до наступного — гетьмана Станіслава Жевуського. Вже за часи його керування маєток набув тих рис, які нам добре відомі сьогодні. За Жевуського споруда переживала свою золоту добу, була реконструйована у триповерхову та значно розширена. Вона обросла неймовірним парком, на станах з’явилося безліч цінних полотен, а у кімнатах зберігалися колекції дорогої зброї.
Жевуський був дуже набожною людиною, а також цінував культуру. Він облаштував у замку власну друкарню, театр та оркестр. Підгорецький палац став відкритим для відвідувачів, його можна було нескінченно порівнювати з еталонним Версалем, як й казали самі сучасники.
Не дивлячись на всю красу та розвиток, який Станіслав Жевуський подарував Підгорецькому замку, саме з ним пов’язана наймоторошніша його байка.
Легенда Підгорецького замку
Підгорецький замок приховує багато таємниць. За часи його існування, а це близько 400 років, ця садиба встигла обрости безліччю таємниць та легенд, одна з яких є найпопулярнішою у сучасності – легенда про привид Білої Пані. Білою Пані називають Людвігу Куницьку – дружину Станіслава Жевуського. Кажуть, що пан Жевуський був надмірно ревнивим чоловіком, і одного разу, не витримавши свого власно гніву на жінку, просто замурував її в одній зі стін підземелля. Відтоді замком бродить та сама Біла Пані.
Легенда дійсно жахлива, але сучасні історики кажуть, що є тільки одне логічне пояснення цій історії – травмування психіки гетьмана після перебування у російському полоні. Адже ця подія, найімовірніше за все, сталася саме у той період. Але більшість з них все ж схиляється до того, що чоловік, який є набожним та культурно розвиненим, не міг би такого вчинити зі своєю коханою дружиною.
На честь цієї байки у сучасності в підземеллі замку розташована експозиція для туристів зі спеціальним освітленням. Здається, нібито в одному з кутків підземелля й стоїть Біла Пані.
Сьогодення
Минали роки після смерті гетьмана Жевуського. Замок переходив від одного недбальця до іншого, поступово занепадаючи. Коштовне майно з маєтку безсовісно розпродували частинами. А у першій половині XX століття під час світових воєн замок остаточно спустошили і зрештою зробили санаторій для хворих на туберкульоз.
У 1956 році Підгорецький палац пережив страшну пожежу, яка остаточно понівечила його фасади. Але навіть після цієї трагедії санаторій для хворих залишився там.
Ситуація докорінно змінилася після проголошення незалежності України. У 1997 році Підгорецький замок було передано під опіку Львівської галереї мистецтв.
У наші дні Підгорецький замок діє як музейний комплекс, він повністю відкритий для відвідування. А з 2018 року там відбуваються різноманітні сучасні виставки. Будівлю постійно реставрують, щоб зберегти її красу й надалі.
Для туристів
Підгорецький замок знаходиться у Львівській області у селі Підгірці, на вулиці Замковій, 1.
Години для відвідування:
п’ятниця: з 11:00 до 17:00 години (каса працює до 16:30);
субота – неділя: з 11:00 до 18:00 години (каса працює до 17:30);
Вартість квитків:
- для дорослих: 200 грн;
- для дітей і пенсіонерів: 100 грн;
- для студентів: 150 грн.
Звісно, повністю відновити зали, аби вони мали такий вигляд, як за часів розквіту Підгірців – неможливо, тому що це надзвичайно дорого. Але, можливо, у майбутньому Львівської галереї мистецтв вдасться втілити свій задум з відкриттям у замку музею інтер’єрів. А допоки відвідуйте Підгорецький замок, захоплюйтеся його неймовірною красою, адже він дійсно прекрасний діамант всієї Львівщини. Зрівнятися з його краєвидами може хіба що замок Паланок, що на Закарпатті. Тому оберіть Підгорецький палац, як перлину свого туру вихідного дня, і точно не пожалкуєте.