Хмельниччина продовжує дивувати туристів своєю неймовірною старовинною архітектурою. За 120 кілометрів від Бердичева знаходиться справжній вцілілий скарб епохи ренесансу – замок князів Острозьких.
Князі Острозькі – це одна з найвідоміших могутніх українських родин, яка значно вплинула на подальший розвиток України, Литви та Польщі. За часи їхнього панування Волинь перетворилася на культурний осередок, відомий далеко за межами країни, а серед їхніх найцінніших надбань – Острозька академія, Острозьке Євангеліє, перші друкарні, нові школи, церкви та монастирі. Родина мала власне військо, якому міг позаздрити європейський монарх. Завдяки ньому край змогли вберегти від нашестя татар, а згодом литовців, поляків та московітів.
Замок князів Острозьких був побудований протягом 1561-1571 років в Старокостянтинові, на перетині річок Случ і Ікопоть. Споруда стала важливою частиною інфраструктури міста у кінці 16 століття. Розташування міста та замку було продумане заздалегідь, його побудували, аби заповнити прогалину в оборонній системі Волинських земель, яка стала шляхом для татарських нападів.
Раніше споруда була оточена ровом з водою, мурами і насипним валом. До нашого часу мур зберігся лише частково. Але головні будівлі замку залишилися – князівський палац, церква Пресвятої Трійці і оборонна вежа. Стіни двоповерховий палацу повністю викладені цеглою. Церква Пресвятої Трійці добре зберіглася, у середині неї досі можна милуватися старовинними фресками на стінах. Щодо оборонної вежі, то вона дещо у гіршому стані, колись вона мала два поверхи та віконця-стрільниці.
Замок Острозьких добре виконував свої функції, мав виїзну браму з підйомним мостом, а п’ять веж сполучалися фортечним муром. Татари ніколи так і не змогли взяти фортецю, але у 1648 році війська Богдана Хмельницького захопили замок Острозьких під час національно-визвольної війни. Після цього штурму місто Старокостянтинів було зруйновано і тільки у кінці 17 століття почалися реставраційні роботи самого замку. Але пізніше його вже використовували для господарських потреб.
У 20 столітті на території замку князів Острозьких не довгий час функціонував історичний заповідник. А у 2000-х роках 21 століття будівлю було поетапно реставровано. У наші дні він є музеєм і є пам’яткою архітектури національного значення.
Територію замку та саму фортецю сьогодні можна відвідати. Це стане не тільки цікавим досвідом, можливістю особисто доторкнутися до стародавньої історії наших предків, але й гарним місцем для отримання душевного спокою та відпочинку. Замок знаходиться біля річки, тому з його подвір’я відкривається прекрасний пейзаж. Можливо, його колись бачили князі Острозькі у 16 столітті.
У зимовий період історико-культурний комплекс можна відвідати у будь-який день тижня. У будні дні музей працює з 08.00 до 17.00. У суботу та неділю 09.00 до 17.00. Зауважте, що музей має обідню перерву з 12.00 до 13.00.
Відхідний квиток до комплексу коштує:
– для дорослих осіб – 40 гривень;
– для студентів, пенсіонерів та дітей шкільного віку -20 гривень;
– пільгові категорії – безкоштовно.
Замок князів Острозьких знаходиться у місті Старокостянтинів на Хмельниччині, за 120 кілометрів від Бердичева, це близько двох годин подорожі на автомобілі. Відносно недалека поїздка може зробити ваш вихідний незабутнім та цікавим.
Раніше ми вже писали про ще одну перлину української архітектури – Меджибізький замок, який також знаходиться у Хмельницькій області. А ще про іншу резиденцію князів Острозьких – Дубенський замок (місто Дубно Рівненської області).