Однією з найвідоміших збережених пам’яток української архітектури є замок Паланок. Закарпатці кажуть, що замок Паланок – це одна з найгарніших пам’яток архітектури у області, але ймовірно, що це не зовсім так. Ця фортеця настільки мальовнича та неповторна, що складно знайти щось схоже у всій країні. Сьогодні замок Паланок — це виключно туристичне місце, яке щодня приваблює мандрівників, краєзнавців, любителів історії та архітектури. Але так було далеко не завжди.
Що заховано у Закарпатті
Все ж Закарпаття змушує щоразу затамовувати подих будь-якого туриста. Тож й Мукачівська фортеця вражає своїм краєвидом. Але її історія не менш цікава, бо вона така ж довга, як той безкінечний час, який можна провести просто милуючись тутешніми пейзажами. До речі, Паланка стоїть не просто на горі, а прямо на недіючому вулкані. На жаль, з цим фактом в історії фортеці пов’язані й неприємні моменти.
Щодо назви, то Паланка може здатися напрочуд дивною для сучасників, та майже не мати логічних асоціацій. Але слово «паланка» означає частокіл (огорожу чи паркан) з дубових балок, які мають загострення зверху. Тож Паланка — це фактично замок за огорожею.
Історія Мукачівського замку
Історія першої фортеці на вулкані родом ще з VІІ століття. Тоді на території сучасного Мукачева проживали племена хорватів, які й збудували для свого захисту дерев’яне укріплення. Але через 300 років усе Закарпаття належатиме Угорському королівству. Угорці зведуть на горі перший дерев’яний замок, який з плином років і перетвориться на величну неприступну фортецю.
Вперше укріпив фортецю каменем та розширив її князь Федор Крятович. Надалі вона стала резиденцією Федора. Він підійшов до поставленої задачі зі всією серйозністю і навіки убезпечив фортецю. Сьогодні його бронзова постать стоїть на території замку. Деякі туристи вірять, що якщо погладити вказівний палець князя, то можна загадати будь-яке бажання. Що цікаво, князь Крятович також відомий як засновник Кам’янець-Подільського замку.
У XII столітті князь Федор забезпечив «Паланку» питною водою, прорубивши на її території колодязь. У сучасності ми не можемо навіть уявити наскільки це було важко тоді. Під час прорубування колодязя у горі гинуло багато працівників, вони труїлися вулканічними газами. Довелося добиратися на глибину понад 80 метрів, аби нарешті у колодязі пробилася вода.
Після князя Федора протягом кількох соліть замком володіло багато можновладців. Всі вони додавали свою ліпнину до сьогоднішньої фортеці Паланок. Але у XVIII столітті видатна Мукачівська фортеця перетворилася на політичну в’язницю. Понад 100 років кати вбивали неугідних монархічному режиму людей.
Як і Закарпаття, так і сам замок тісно пов’язані з Угорщиною. Під час війн Наполеона у Паланці навіть зберігали Святу корону Угорщини – справжню реліквію країни.
Під час Другої світової війни фортецю зайняли війська червоної армії. Трішки пізніше Закарпаття було офіційно визнано територією України. Після закінчення війни, як і в багатьох українських пам’ятках архітектури, радянська влада розмістила у Мукачівському Замку технічне училище.
Сьогодення
У сучасності замок Паланок є історичним музейним комплексом. Однак тільки у 2022 році символ Угорщини – птаха турула, який був на території Паланки, замінили на наш тризуб.
Загалом про замок паланок як про музейний комплекс знають чи не всі українці. Навіть якщо ви ніколи у ньому не бували, однаково знаєте про його існування. Це чудове місце дійсно варте уваги кожного українського туриста, що шанує себе. На території Паланки можна не просто гуляти та дізнаватися про історію цього цікавого місця, але й просто нескінченно милуватися краєвидами, які відкриваються з оглядових майданчиків. Також замок стане дуже вдалою знахідкою для любителів мистецтва фотографії.
Для туристів
Замок паланок працює без вихідних з 9:00 до 18:00. Вхідний квиток буде коштувати 100 гривень для дорослих, а для студентів, дітей та пенсіонерів — 50 гривень. Якщо пощастить, то дістатися до міста Мукачево можна без пересадок потягом, який зупиняється прямо на вокзалі у Бердичеві. Але це стосується далеко не всіх рейсів.
Тож Закарпаття – це далеко не тільки гори, але й дуже гарна українська архітектура. Бердичівські туристи мають можливість побачити Паланку у всій її красі: під яскравим сонцем та у розкоші зелені. Це буде чудовий та незабутній тур вихідного дня.