Якщо хтось з бердичів’ян все ще думає, що історія — це нудно та й взагалі, навіщо вивчати те, що ніколи не знадобиться у повсякденні, окрім як підтримати дискусію чи подушнити у компанії, то це не так. Можна безкінечно вести полеміку про те, що якби суспільство було більш зацікавлене у вивченні історії, зокрема України, то можливо, ми б і не опинилися у такому скрутному становищі, як зараз. Бо, як показує практика – історія циклічна. Але попри все, знання своєї історії відкриває світ, у якому ми живемо по-новому.
Замок Любарта
Але жоден підручник з історії не здатен так занурити у пізнання як подорож. Подорож – це частина саморозвитку людини. Подорожуючи своєю країною, можна дізнатися безліч нового, а головне – на свої очі побачити місця історичних подій та знакову архітектуру.
Одна з найдавніших та найкраще збережених пам’яток архітектури в Україні – це замок Любарта. Також цю фортецю називають Луцьким замком, тому що вона знаходиться у райцентрі Волинської області. Споруда є найдавнішою перлиною «Старого Луцька» — історико-культурного заповідника.
Князь Волині
То на честь кого волиняни називають старий замок? Хто такий цей Любарт взагалі? Неочікувано, але Любарт має й інше ім’я – Дмитро, яке йому дали після хрещення. Походив же Любарт-Дмитро зі знатного роду Гедиміновичів – це династія великих князів Литовських, отже ця персона жила саме за часів 14 століття. Відповідно й свій замок Любарт почав будувати тоді ж. Це майже неможливо осягнути, що сьогодні, у 2024 році, ми можемо торкнутися власними руками тих стін, у яких жив великий князь Волині.
Луцький замок — місце, де народжувалася історія
Луцький замок — місце де народжувалася історія. Зараз це цінна пам’ятка архітектури національного значення, а колись – поле битв і політичних інтриг. Кажуть, що фортеці передувало поселення, яке розгорнулося на тій же ділянці ще у V столітті. А також про Луцьку фортецю згадується у літописі, в якому описуються міжусобні війни між князем Ярополком та Володимиром Мономахом (записи 1085 року).
Сам же Любарт розпочав будівництво Верхнього замку у 1350-х роках, але остаточно добудували його вже у наступному столітті. Так, замок це завжди не одна будівля, а комплекс споруд: вежі, мури, склади, каплиці, жилі приміщення і т.д. Саме Луцький замок зберіг до сьогодні: В’їзну, Владичу, Стирову вежі, які оточені мурами, а у середині знаходяться будинки знаті та єпископа. Висота стін замку становить 12 метрів заввишки, а висота веж сягає 28 метрів угору. На території замку досі можна роздивитися фундамент й підземелля собору, у якому був похований сам князь Любарт та його наступники.
Сьогодення
Минають століття, і з розвитком нових військових технологій фортеці й замки з цегли вже стають радше небезпечними, ніж місцями для схованки. Але архітектура, яка пережила не одне століття, стає предметом національної гордости, символом величі пращурів, який хочеться вже самим оберігати, а не навпаки.
Замок Любарта на сьогодні є візитівкою не тільки Луцька, але й загалом Волині. Тепер у комплексі працює одразу кілька музеїв: історії зброї, друкарства, живопису, будівельної кераміки та навіть дзвонів. Найважливіше те, що замок постійно реставрують та доглядають. На його території проводяться також наукові дослідження, там працюють археологи. Щоб долучитися до підтримання життя замку, можна просто поїхати до нього у подорож побачити цю велич на власні очі.
Як потрапити до замку
До Луцька з Бердичева регулярно ходять потяги та автобуси. Звісно, цінова політика у двох видів транспорту зовсім різна, можна обрати за своїми можливостями чи комфортом. Відстань між містами близько 300 км, за бажанням туди можна дістатися і на власному авто за 4 години.
Щоб потрапити до замку Любарта, бердичів’янам знадобиться усього 60 гривень. У теплі пори року він працює для відвідувачів з 10:00 до 19:00 без вихідних днів.
Старе місто Луцька зберігає багато цікавих місць, замок Любарта – одне з найпривабливіших. Однак, якщо провести свої вихідні на Волині, то вона точно не розчарує кількістю цікавинок національного значення.