Вівторок, 17 Трв

Технології віртуальної та доповненої реальності: простою мовою про VR і AR рішеннях

06 квіт. 2022

Технології віртуальної та доповненої реальності отримують все більше застосування в різних сферах. Це спосіб візуалізації, який підключає просторове сприйняття до традиційних джерел інформації. Розповімо докладніше про ці технології.

Що таке віртуальна реальність?

Віртуальна реальність

Віртуальна реальність (VR) – це симуляції, створені за допомогою шоломів віртуальної реальності. Відмінністю від доповненої реальності (AR) є те, що справжні предмети повністю зникають з поля зору, ви бачите тільки віртуальне середовище.

Технологія віртуальної реальності полягає в наступному: перед очима знаходяться два маленьких моніторчика, картинка на них реагує на повороти голови та/або руху в просторі так, як якби ви бачили реальні об'єкти. За рахунок цього користувач більш глибоко втягується в те, що відбувається у віртуальному просторі, може дивитися на всі боки, а в деяких випадках навіть взаємодіяти з віртуальними предметами.

Чим можуть відрізнятися між собою VR-шоломи

По-перше, необхідністю додаткового обладнання. Є шоломи, що вимагають підключення до комп'ютера, їх ще називають ПК-гарнітурами. Є автономні шоломи, у яких все «залізо» поміщено всередину шолома.

По-друге, рівнем підтримуваної графіки. Чим слабкіше «залізо», тим нижчий рівень графіки. В автономних шоломах використовуються компактні мобільні чіпи, тому рівень графіки нижчий. У ПК-гарнітурах доступний рівень графіки вище.

По-третє, кількістю ступенів свободи. Зараз на ринку два стандарти: 3 ступеня свободи (3dof), в таких шоломах відстежуються повороти та обертання голови, але не переміщення ногами.

6 ступенів свободи (6DoF) – в таких шоломах віртуальний простір реагує не тільки на обертання, але й на переміщення голови в просторі.

Нарешті, ергономікою – тим, наскільки зручно шолом сидить на голові. Автономні шоломи зручні тим, що не мають ніяких проводів, але часто і все «залізо», і акумулятор знаходяться в передній частині шолома, тому може виникати дискомфорт. Комп'ютерні гарнітури як правило відрізняються вищою ціною, відповідно розробники не економлять на розробці дизайну кріплень. Але при цьому ви будете «прив'язані» проводом до комп'ютера.

Також VR-шоломи відрізняються технічними особливостями, які зазвичай вказані в описі товару: дозволом екранів, кутом огляду, щільністю пікселів (по суті, дозвіл, розділений на кут огляду), особливостями лінз, способом і якістю визначення положення в просторі шолома та контролерів.

Що таке доповнена реальність?

Використовуючи доповнену реальність (AR), ми дивимося на світ не безпосередньо, а через якийсь «фільтр», який вбудовує в справжнє середовище уявні предмети так, немов вони насправді там присутні. На противагу від віртуальної реальності, реальне середовище не зникає з поля зору, а «доповнюється», що й відбивається в терміні.

Найчастіше в якості «фільтра» для AR використовується смартфон або планшет. Сфери застосування тут найрізноманітніші. Доповнена реальність може використовуватися в навчанні, іграх, навігації, мистецтві, рекламі, музеях, івент-сфері, ритейлі.
Рідше зустрічається спосіб – AR на великих екранах – зазвичай застосовується в торгових центрах, на зупинках в рамках рекламних кампаній і т.п. Екран стає або «вікном», в якому крім зворотного боку показуються додаткові об'єкти, або «телевізором», що показує глядачів і віртуальні об'єкти поруч.

Сфери застосування VR/AR технологій

Шляхом універсальності технології AR і VR застосовуються в найрізноманітніших сферах.

Ігри

Основна особливість ігор у віртуальній реальності – це повноцінне занурення гравця в ігровий світ. Якщо геймплей передбачає активну взаємодію гравця і навколишнього середовища, то залучення гравця переходить на абсолютно інший рівень в порівнянні зі звичайними іграми. Наприклад, є можливість посидіти за столом казино в Макао на PokerStars, спробувати стати журналістом National Geographic VR або навіть стати космічним піратом у грі Space Pirate Trainer.

Маркетинг

Можливість показати продукт обличчям, створити зв'язок між людиною і брендом, показати «внутрішню кухню» компанії. Це може бути корпоративна гра, яка знайомить з цінностями компанії, показує офіси, співробітників, виробництво. У віртуальній реальності можна надати миттєвий доступ до всього асортименту продукції, легко поміняти та адаптувати свої додатки, додавати новий контент і асортимент. Також завжди є можливість створювати та адаптувати контент під різні типи клієнтів. А доповнена реальність дозволяє взаємодіяти з користувачами віддалено, в соціальних мережах або власних мобільних додатках, використовуючи смартфон користувача.

Продаж

Віртуальна реальність

Завдяки віртуальній та доповненої реальності людина може в будь-який момент подивитися «товар обличчям». Віртуальний шоурум дозволяє демонструвати навіть найбільшу асортиментну лінійку. VR також дає можливість дистанційно підключати до демонстрації продукту реальних продавців. Таким чином невеликий шолом віртуальної реальності перетворюється в масштабний центр продажів. VR ефективний для B2B і для B2C сегмента, різниця тільки в візуалізації продукту. Якщо ваш продукт може бути змінений, то VR та AR чудово показують, як це буде виглядати. Для багатьох продуктів AR дозволяє не тільки показати, але і приміряти: окуляри на собі або меблі у своїй квартирі.

Промисловість

Розвиток VR-пристроїв уможливив використання віртуальної реальності для різних галузей промисловості. Основне застосування – навчання персоналу та моделювання. VR дозволяє ефективно навчити співробітників правилам поведінки на робочому місці, поліпшити навички роботи та візуалізувати найскладніші процеси та явища. А окуляри доповненої реальності можуть допомогти безпосередньо на виробництві: необхідна інформація весь час перед очима, а руки при цьому залишаються вільні.

Нерухомість

Віртуальна реальність стала ефективним інструментом для нерухомості зовсім недавно, завдяки появі нових моделей VR-окулярів, які дозволяють показувати візуалізацію об'єктів у високій якості. Ваші клієнти зможуть не тільки побачити своїми очима майбутні об'єкти, але взаємодіяти з предметами всередині квартир, додавати власні предмети інтер'єру, змінювати візуальний стиль інтер'єру. Для побудованих об'єктів відмінно підійде недороге рішення з відео 360, яке дозволяє людині своїми очима побачити готовий до заселення об'єкт.

Виставки та заходи

Віртуальна та доповнена реальність має широкий спектр застосування для заходів: демонстраційні програми, ігри для гостей, презентація компанії.

Як бачите, AR і VR – технології з великим потенціалом. Немає ніяких сумнівів, що в найближчому майбутньому технологія буде розвиватися, і з'явиться все більше цікавих кейсів і рішень.

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.