Зазвичай насіння та кісточки від ягід, овочів й фруктів викидають – й даремно. З нього можна виростити дерева й чагарники, і деякі навіть будуть плодити. Ось лише деякі культури, які можна отримати з насіння.
Цитруси
Найчастіше садівники вирощують таким чином лимони, апельсини та мандарини. Ці фрукти бувають примхливими та довго проростають, зате через 5-7 років радують ароматними плодами. Щоб отримати паростки, візьміть хоча б 10 міцних насінин із плодів з яскравою шкіркою й ненадовго залиште їх у воді. Хороші кісточки залишаться на дні, порожнисті відразу спливуть.
Насіння, яке пройшло перевірку, пересадіть в ґрунт, рясно полийте його й залиште під поліетиленовою плівкою – цитруси швидко зійдуть у парникових умовах. Деякі садівники відзначають, що для гарного врожаю цитрусовим потрібно прищепити живці від плодючого дерева. Для цього дочекайтеся моменту, коли саджанці виростуть та зміцніють, надріжте очищений від пилу стовбур й приєднайте до нього потрібну гілку. Після цього зафіксуйте місце стику й обробіть його садовим варом – так ви позбудетесь бактерій, що провокують гниття.
Авокадо
Цю рослину може виростити кожен: досить узяти кісточку зі свіжого, щойно з’їденого плоду, трохи води й зубочистки для кріплення. Встроміть в її середину 3-4 зубочистки так, щоб вони були паралельні підлозі й при цьому не пошкоджували ядро. Залиште кісточку на шийці склянки так, щоб вона дивилася тупим кінцем вниз. Потім налийте воду: вона повинна покривати третину насіння.
Гранат
Як і більшість рослин, вирощених з кісточки, його потрібно прищеплювати. Однак при цьому сам по собі гранат – ефектна рослина, яка радує одним своїм зовнішнім виглядом. Щоб виростити його, візьміть насіння, очищене від м’якоті, промийте його в холодній воді та просушіть паперовими серветками.
Приготуйте бруньку з дернової землі, піску й торфу, не забувши про дренаж. Приберіть кісточки на глибину до 1 см та полийте їх, потім накрийте плівкою. Через 2-3 тижні ви побачите перші паростки. Після цього приберіть целофан й видаліть слабкі саджанці.
Фініки
Вони навряд чи будуть плодити, а ще прищепити їх важко, а то й зовсім неможливо. Натомість рослина стане окрасою вашого інтер’єру: вона пишна та яскрава – особливо якщо росте кілька років.
Фініки можна отримати навіть із сушених плодів. Для цього залишіть кісточку на 2-3 дні у вологій марлі, потім відшліфуйте її наждачним папером або обдайте окропом – вона стане м’якшою й через неї швидше проб’ється паросток. Посадіть насіннячко у вологий ґрунт, присипте тирсою й накрийте плівкою. Регулярно обприскуйте розсаду, й через кілька тижнів у вас з’явиться саджанець.
Манго
Ця рослина трохи примхлива, і її необхідно садити особливим чином. Зате, якщо у вас все вийде, ви зможете похвалитися незвичайним екземпляром в особистому саду.
Візьміть свіжу кісточку, здобуту зі щойно з’їденого манго, й акуратно надріжте тверде покриття – намагайтеся не пошкодити внутрішнє насіння. Помістіть кісточку в ґрунт увігнутою стороною вниз, заглибивши в ґрунт на 2/3. Полийте розсаду, накрийте її плівкою й зробіть дрібні отвори в целофані. Після цього залиште горщик у теплому місці – через 2-3 тижні ви побачите паросток.
Лічі
Іноді садівники примудряються проростити навіть цю рослину, яку також називають китайською сливою. Техніка все та сама: потрібно очистити кісточку від м’якоті й посадити її в ґрунт, залишивши під плівкою. Через кілька тижнів з’являться перші паростки, а коли лічі проросте хоча б до 20 см заввишки, його можна буде пересадити в більший горщик. Рослина починає родити тільки через 7-10 років, зате у неї пишна крона, що нагадує листя фікуса.
Лимон вже давно прославився своїм оригінальним смаком, яскравим виглядом та корисними властивостями. Ви можете виростити цитрусові прямо у себе вдома. Про те, як це правильно зробити, дізнайтесь у матеріалі.