Понеділок, 5 Червня

Встановлення системи повітряного охолодження у ПК

28 лют. 2023

Системи охолодження ПК залежать від наявності місць у корпусі системного блоку, де можна встановити вентилятори.

системи повітряного охолодження ПК

Елементи системи повітряного охолодження

Корпусний вентилятор

Це елемент, що створює та спрямовує повітряні потоки.

Стандартні типорозміри: 80x80, 92х92, 120х120, 140х140, 200x200 мм. Для невеликих корпусів: 25х25, 30х30, 40х40, 50х50, 60х60 мм. Стандартний корпусний вентилятор має товщину близько 25 мм.

Вентилятори мають різні роз'єми для підключення.

Роз'єм 2-PIN має два контакти: плюс та мінус. Роз'єм 3-PIN має третій контакт, що відповідає за моніторинг обертів вентилятора. Роз'єм 4-PIN має PWM (Широтно-імпульсна модуляція). Роз'єм 4-PIN контакт дозволяє системі самостійно регулювати швидкість обертання вентилятора залежно від температури всередині корпусу. Роз'єм MOLEX підключає вентилятор безпосередньо до блока живлення. В цьому випадку вентилятор працює на фіксованих оборотах. Роз'єми 5-pin, 6-pin підключаються до інтерфейсу, що дозволяє регулювати підсвічування вентилятора та швидкість обертання через спеціальну утиліту. Роз'єм USB. Якщо в назві вентилятора написано USB, це говорить про те, що контролер вентиляторів підключається до материнської плати через USB-роз'єм.

системи повітряного охолодження ПК

Кулер центрального процесора

Залежно від конструкції вони поділяються на три основні види:

Стандартний кулер

Вентилятор спрямовує повітря у бік процесора та розташованих поруч елементів материнської плати.

Баштовий кулер

Ефективність охолодження процесора в нього вища. Башта цього кулера отримує охолодження від корпусних вентиляторів та від природної конвекції. А встановлений у вежі вентилятор підвищує відведення тепла.

Кабельний менеджмент

Акуратне укладання кабелю всередині корпусу системного блоку підвищує ефективність охолодження системи. Неправильно розташовані дроти уповільнюють циркуляцію повітря в корпусі та збирають пил.

Важливо прокладати кабелі максимально близько до стінок, щоб простір усередині корпусу було відкрито потоку повітря.

Пилові фільтри

Накопичення пилу в корпусі ПК може призвести до перегріву елементів системи. Крім цього, велика кількість пилу може стати причиною короткого замикання чи статичного пробою на мікросхему.

Сучасні фільтри пилу монтуються в корпус у вигляді окремих блоків або кріпляться до корпусу за допомогою магнітів. Їх зручно дістати, почистити та встановити назад.

Пилові фільтри на вентиляторах

Циркуляція повітря у корпусі

Вентилятори на бічних і передніх кришках корпусу забирають повітря з кімнати всередину корпусу.

Вентилятори на верхній та задній частині корпусу видаляють повітря з корпусу. Ці вентилятори розташовуються у верхній частині корпусу, тому що нагріте повітря завжди піднімається нагору.

Надлишковий тиск повітря в корпусі - це коли в корпусі ПК на вдув встановлюють більше вентиляторів, ніж на видув. У цьому випадку гаряче повітря ефективніше видаляється з корпусу і залишає в корпусі менше пилу.

Встановлення та заміна корпусного вентилятора

Варіанти встановлення вентиляторів

Наприклад показаний стандартний корпус системного блоку. Деякі вентилятори можна замінити. Наприклад, три вентилятори 140 мм можуть бути замінені більш ніж двома більш потужними 200 мм вентиляторами.

Робота вентилятора на вдув чи видування повітря

Вентилятор завжди крутиться в один бік. Роль вентилятора визначає спосіб його встановлення (вдування або видування). Існує кілька способів визначення напрямку потоку повітря вентилятора:

На вентиляторі стрілками показується напрямок потоку повітря та напрямок обертання лопатей. На вигляд вентилятора.

Сторона вентилятора, на якій знаходиться рамка та провід живлення – є стороною видування повітря.

Зворотний бік, на якому видно тільки лопаті вентилятора є повітря, що затягує.

Заміна вентилятора

Заміна вентилятора провадиться з кількох причин:

Вам знадобиться викрутка, нові силіконові прокладки.

Послідовність дій при заміні вентилятора:

1. Вимкніть живлення вентилятора. Вентилятори підключаються до роз'єму на материнській платі "CHA_FAN" або "SYS_FAN". Або вентилятори безпосередньо підключені до гнізда MOLEX блоку живлення. В обох випадках необхідно просто від'єднати провід.

Роз'єм MOLEX

Для фіксації вентилятора необхідно прикрутити його чотирма гвинтами до корпусу комп'ютера.

Кулер центрального процесора

Сумісність

Сумісність кулера процесора з корпусом залежить від розмірів кулера. При виборі кулера звертайте увагу на розміри, щоб він помістився в корпус без проблем.

Через висоту кулер можна просто не поміститися в корпус.

Зрозуміти, чи підійде для вашого процесора кулер допоможе характеристика процесора TDP (Thermal Design Power). Ця характеристика показує максимальну кількість тепла, яку необхідно відводити системі охолодження.

Встановлення

Якщо у вашому корпусі є вентилятори у верхній частині, то встановлювати баштовий кулер центрального процесора рекомендується на видування вгору з корпусу. В даному випадку баштовий кулер витягує тепло від материнської плати та відеокарти, пропускає нагріте повітря через себе, після чого повітря видаляється через верхню частину корпусу. За рахунок верхніх вентиляторів створюється збільшена швидкість витягування повітря із корпусу. Швидка швидкість потоку повітря через баштовий кулер дозволяє швидше відводити тепло від центрального процесора.

Якщо у верхній частині корпусу відсутні вентилятори, баштовий кулер процесора рекомендується встановлювати на видування через задню стінку корпусу. Тобто встановити вентилятор баштового кулера перпендикулярно відеокарті. Таким чином, тепле повітря відводитиметься від планок оперативної пам'яті, проходитиме через радіатор центрального процесора і витягуватиметься через задню стінку корпусу. Для більш ефективного відведення тепла з корпусу в даному випадку рекомендується встановити вентилятори від 100 міліметрів і більше на задній частині корпусу на видув.

Автоматизація системи охолодження

Щоб керувати вентиляторами вашого ПК, існує кілька варіантів:

1. Використовувати спеціальне програмне забезпечення (утиліту) вашої материнської плати.

2. Регулювати оберти вентиляторів із BIOS.

3. Зменшити напругу живлення кулерів штучним шляхом.

Посівний календар червень 2023

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.