В умовах військового стану виробники бронежилетів звертають увагу на вдосконалення захисних систем для ЗСУ. Це питання стало пріоритетним. Сучасні моделі тактичних плитоносок не тільки виконують захисну функцію та дозволяють вберегти життя, але й можуть використовуватися для переносу дрібних речей, води, боєприпасів, медикаментів.
Види плитоносок та їх особливості
В залежності від того, для яких цілей будуть використовуватися плитоноски та в яких умовах, виробники пропонують кілька варіантів виробів.
- Плитоноски скритого типу. Застосовуються спеціалістами для виконання спецзавдань, працівниками поліції, іншими спеціалістами, яким потрібно приховати наявність бронежилетів. Частіше всього елементи такого формату виробляють зручними, вони мають малу вагу. Щоб мінімізувати загальну вагу та зробити виріб малопомітним, в основному вставляють кевларові пакети.
- Плитоноски відкритого типу. Розраховані в основному для захисту спини та грудного відділу, але є моделі й з боковими кишенями. Бокові пластини не передбачені. Є моделі, які дозволяють бути військовому швидким та мобільним.
- Класичні плитоноски з можливістю фіксації бокових плит. Моделі доступні по ціні, але будуть не зовсім зручними в користуванні через свою вагу. Через це багато виробників відмовляється від виготовлення виробів такого формату.
- Модульні конструкції зі знімними елементами. Головна їх перевага – можливість доповнити елементами для захисту паху, плечей та шиї. Це можуть бути як прості конструкції, так і складні вдосконалені. Оскільки вони сковують рух військового, то краще обирати, якщо власник захисту буде рухатися мінімум.
Часто плитоноски за формою та функціональними характеристиками ототожнюють з бронежилетами. Обираючи для себе захист, важливо орієнтуватися в тому, чим вони відрізняються. Зазвичай, плитоноски мають компактні розміри та зручніші в користуванні. Вони чудово витримують вагу захисної плитки, оскільки для пошиття використовувалася щільна тканина. Також до плитоносок можна зафіксувати додатковий функціонал.
Критерії підбору плитоносок
Обираючи плитоноски, спеціалісти рекомендують звертати увагу не тільки на розміри та форму, але й інші чинники.
- Кольорова гама матеріалу. Найбільш затребуваний – камуфляжний, крім того розробляють моделі в тон оливи, чорному або зеленому кольорі. Колір моделі обирають в залежності від того, в яких умовах буде проводитися військова операція.
- Тканини, яка використовувалась для пошиття. Частіше всього це матеріал американського виробництва (кордура), виготовлений з нейлонових ниток. Він дозволяє зробити плитоноски легкими та зносостійкими. В якості альтернативи може бути застосовані і інші матеріали, які будуть зручними в користуванні та мають «дихаючі» властивості. Важливо, щоб показник щільності був не нижче 1000 d.
- Особливості фіксації виробу. Зручніше всього користуватися плитоносками, якщо передбачені модульні варіанти кріплень. Серед затребуваних модель і відомі фіксатори Molle.
- Наявність функціоналу швидкого скидання (або спеціальної евакуаційної петлі). В разі необхідності такий елемент дозволяє максимально швидко зняти захисну конструкцію. Системи швидкого скидання можуть бути розміщені в нагрудній (у вигляді сталевого тросу) або в бічній частині.
До вибору плитоносок варто підходити відповідально, оскільки це один з основних елементів тактичного екіпірування. Вироби обирають з врахуванням потреб військових підрозділів. Варто обирати міцні, легкі вироби, які адаптовані під сучасні стандарти.