Після подій у Турції та Сирії – багато наших співгромадян захвилювалися про те, як убезпечити себе при землетрусах. Страшні кадри вкотре підтверджують, що природні сили можуть бути вельми руйнівними по відношенню до людства.
Дійсно, правила безпеки у надзвичайних ситуаціях – варто знати, навіть якщо вони ніколи не пригодяться. Адже везіння краще випробовувати в Elslots казино – а у реальному житті максимально убезпечувати себе від критичних ситуацій.
На щастя, майже вся територія України є сейсмічно стабільною. Вона знаходиться в межах однієї літосферної плити, не схильної до руху. Тому, на щастя, в нашій країні можна не очікувати великих землетрусів.
Виключеннями є Карпати та деякі місця на півдні. Найсильніший землетрус в Україні було зафіксовано 1834-го року у Закарпатті. На сьогодні, його сила оцінюється у 6-7 балів за шкалою Ріхтера. Останній землетрус в Закарпатській сейсмоактивній зоні трапився у 2021-му році, його сила становила 4,3 бали. При поштовхах такої сили, максимальні явища, які можна спостерігати – це тремтіння предметів всередині будинку.
Якщо землетрус застав вас на вулиці
В першу чергу – відійдіть подалі від всього, що може упасти. Це будівлі, бігборди та інша реклама, стовпи,дерева і т.д. Особливо рекомендується триматися подалі від електропроводів – за природних катастроф, вони часто рвуться та падають на землю. Через це можна отримати тяжке ураження струмом.
Перебувайте на максимально відкритому місці до закінчення поштовхів. Не спішіть зайти до будівлі, коли здається, що землетрус припинився. Краще почекати ще деякий час. Часто, після закінчення основного землетрусу – відбуваються додаткові менші поштовхи, так звані афтершоки. Не дивлячись на слабшу силу – вони також стають причиною руйнувань, особливо, якщо будівля вже пошкоджена землетрусом.
Якщо ваш будинок постраждав – не заходьте до нього навіть після закінчення поштовхів. Дочекайтеся приїзду рятувальників та відповідальних осіб, які зможуть оцінити аварійність будівлі. У разі тяжких пошкоджень будинку, спеціалісти ДСНС допоможуть вам забрати документи та гроші з житла. Звичайно, це трапиться лише після того, як вони впевняться, що ніхто не потребує порятунку.
Якщо ви перебуваєте у приміщенні
Правила поводження під час землетрусу у приміщеннях нагадують заходи безпеки при обстрілах.
Якщо ви знаходитеся на верхніх чи середніх поверхах – не витрачайте дорогоцінний час на евакуацію. Знайдіть безпечне місце – під столом, під ліжком, подалі від скла чи стін з плиткою, яка може падати. Також рекомендується ставати у дверних отворах, якщо безпечнішого місця немає. Чого точно не варто робити – намагатися вибратися з будинку за допомогою ліфта.
Якщо ви знаходитеся на нижньому поверсі:
- вимкніть газові та електроприлади;
- візьміть дітей, домашніх тварин та тривожну валізку;
- вийдіть з будинку.
Звичайно, якщо все починає рушитися – хапайте людей та тварин навколо і рятуйтеся в першу чергу, не варто шукати гроші чи перевіряти розетки.
Вийшовши з будинку – краще відійти на достатню відстань від будь-яких будівель, якщо це можливо.
Якщо ви їдете кудись на автомобілі
В такому разі рекомендується виїхати на максимально відкрите місце та заглушити автомобіль. Тримайтеся подалі від мостів, шляхопроводів, ліній електропередач.
Після зупинки, пригніться, прикрийте голову руками та перечекайте землетрус в автомобілі. Машина стане для вас додатковим захистом в тому разі, якщо поряд щось трапиться. Проте, скло з вікон може поранити, якщо розіб’ється. Тому важливо захистити очі і обличчя від осколкових порізів.